Forbesi ajakirjanik Mark Minevich ja Kristen Michal Stenbocki maja rõdul Foto: Stenbocki maja/Flickr

Lisaks sellele, et Piirideta Reporterite arust on Eesti ajakirjandusvabaduselt maailmas teisel kohal, avaldas majandusväljaanne Forbes 3. mail Kristen Michalit ja tema juhitava Eesti eesrindlikkust kiitva intervjuu.

Artikkel kannab pealkirja "Mida Ameerika Ühendriigid saavad õppida Eesti tehisaru toel töötavast digitaalsest valitsusest".

Autor Mark Minevich alustab Ameerika Ühendriikide föderaal- ja kohalike omavalitsuste bürokraatia jubeduste kirjeldamisega, mille kulu on aastas maksumaksjatele hinnanguliselt 117 miljardit dollarit ja kodaniku kohta 35 tundi. "Vastandina, Eesti digivalitsus on jõuliseks näiteks, kuidas bürokraatiast lahti saada ja pakkuda tõhusaid, tehisaru toel töötavaid avalikke teenuseid." 

Forbesi ajakirjaniku sõnul on Eesti üles ehitanud planeet Maa ühe kõige tõhusama, kodaniku esikohale seadva digivalitsuse, mida käitab tehisaru. Minevich arvab, et Ameerika Ühendriigid võiksid halduse, puuduste kõrvaldamise ja tootlikkuse valla päästmiseks võtta eeskuju Eestist. 

Kodanikukeskse valitsuse ajastu juhatas sisse Michal ja väidetavalt on Eesti peaministri eesmärgiks pea terves ulatuses bürokraatia tühistamine ning valitsuse teenuste sajaprotsendiline digitaliseerimine.

Michali sõnul on ligi 100 protsenti riigi teenustest digitaalsed ja olemas on 130 näidet, kuidas kasutada tehisaru avalikes teenustes. "Need oskavad ennustada, on isiksustatud ja ettehooldavad. Näiteks kui sünnib laps, siis peale seda on kõik ilmavõrgus juba valmis, ei pea täitma ühtegi füüsilist ankeeti ja nii edasi … Ja kõige muuga on täpselt samamoodi," rääkis peaminister.

Valitsusjuhi sõnul valmib 2027. aastaks lahendus, mis säästab ettevõtjatele bürokraatia arvelt 116 miljonit eurot.

Eesti haridussüsteem keskendub curriculumi kohandamisele tehisaru arengutega ja samal ajal õpetab koolilastele kriitilist mõtlemist ning loomingulisust. Haridusminister Kristina Kallase sõnul "sõltub Eesti majanduslik konkurentsivõime sellest, kui hästi valmistatakse noori inimesi ette tehisaru ajastuks." Selline pika vaate mõtlemine ja -tegevus muudab Eesti aastakümneteks edukaks. Mitte nagu Ameerika Ühendriikides, kus joondutakse valimistsüklite järele ja poliitikud on lühinägelikud.

Michal lubab, et tehisaru toodete arendamises tehakse koostööd nii kohaliku erasektori kui "omadel tingimustel" maailma tippettevõtetega ja riigi tehisaru lahendused saavad olema vormilt rahvuslikud ning sisult globalistlikud.

Lõpetuseks leiab Minevich, et Eesti kodaniku esikohale seadva digivalitsuse mudel võiks olla Ameerika Ühendriikidele teekaardiks.

Michal levitab Forbesi artiklit nii enda kui valitsuse ühismeedia kanalites.

Toimetas Karol Kallas