George Sorose 5,1 miljonit dollarit on üle kahe korra rohkem kui 2016. aasta valmisteks tema poolt Demokraatide presidendikandidaadi toetuseks kulutatud 2,1 miljonit. Kokku kulutas Soros 2016. aastal Hillary Clintoni peale rohkem kui kakskümmend miljonit dollarit, mis tegi temast Demokraatide suurima üksiktoetaja. Foto: Scanpix

Demokraatide suurannetaja George Soros asutas 2020. aasta USA presidendivalimistel Demokraatide kandidaadi toetuseks super-sihtfondi nimega Democracy PAC, kirjutab Politico. 

USA poliitikas on nõndanimetatud poliitilised super-sihtfondid (Super Political action committee, Super PAC) organisatsioonid, mis ei tohi konkreetseid parteisid-kandidaate küll otse toetada, kuid võivad piiramatult kulutada konkreetse maailmavaate levitamiseks.

PAC-ide puhul on näiteks täiesti legaalne korraldada vähem või rohkem K-kohuksese tüüpi reklaamikampaaniaid nii suurel hulgal kui täpselt pähe tuleb. Lisaks on PAC-id “pimedad”, sest ei pea kõigi annetajate nimesid avalikustama.

31. augustil Föderaalsele Valimiskomisjonile (Federal Election Commission, FEC) esitatud dokumentidest selgub, et George Soros on Democracy PAC’i esimese hooga paigutanud 5,1 miljonit dollarit. Tänase päeva seisuga on see suurim annetus, mis 2020. aasta USA presidendivalimiste tarbeks on tehtud, kirjutab Politico.

Kaheksakümne kaheksa aastase Sorose uus poliitiline supersihtfond viitab, et miljardär kavatseb 2020. aasta presidendivalimistesse investeerida suuri summasid. 5,1 miljonit dollarit on üle kahe korra rohkem kui 2016. aasta valmisteks tema poolt Demokraatide presidendikandidaadi toetuseks kulutatud 2,1 miljonit. Kokku kulutas Soros 2016. aastal Hillary Clintoni peale rohkem kui kakskümmend miljonit dollarit, mis tegi temast Demokraatide suurima üksiktoetaja.

Sorose Democracy PAC-i võivad toetada ka teised Sorose klanni liikmed. Näiteks on George Sorose poeg Alexander Soros viimastel aastatel samuti demokraatidele annetanud väga suuri summasid.

Vanema Sorose eesmärgiks ei ole oma PAC-ist teha iseseisvat poliitilist organisatsioni, nagu on teinud Demokraatliku partei kaks teist megaannetajat. George Sorose eesmärgiks on toetada teisi USA Demokraatide maailmavaadet levitavaid organistasioone. “Soros on erinevalt Tom Steyerist ja Michael Bloombergist rahastanud organisatsioone nagu Senate Majority PAC, Priorities USA, EMILY’s List ja Planned Parenthood ning kavatseb nende toetamist jätkata,” kirjeldab Sorose algatust uue organisatsiooni tegemistega kursis olev isik.

Sorose poliitiline super-sihtfond Democracy PAC tähistab miljardäri esimest panust 2020. aasta valimistesse. Kui mõned annetajad on juba panustanud Demokraatide presidendikandidaadi eelvalimistesse, siis 2018. aastal Washington Postile antud intervjuus, rääkis Soros, et ta ei kavatse Demokraaide eelvalimistesse sekkuda kuna “need lõhestavad Demokraatikku parteid”.

Samas on Soros pikka aega panustanud organistasioonidesse nagu Priorities USA Action, super sihtfondi, mis toetab Demokraatide kandidaati. Samuti on ta annetanud miljoneid dollareid vähemate valimiste tarbeks, nagu näiteks prokuröride valimiskampaaniateks.

Käesoleva aasta juulikuu alguses asutas George Soros koos miljardär Charles Kochiga välispoliitilise mõttekoja The Quincy Institute, mille eesmärgiks on lõpetada USA sõjalised sekkumised maailmas.

Tegemist on pealtnäha üpris kummalise liiduga, sest kui Soros on toetanud ainult progressiive, siis Charles Koch on olnud pikka aega USA konservatiivide toetaja. Samuti paneb imestama Sorose tärganud rahumeelsus, sest Sorose rahastatud Avatud Ühiskonna Fondid on olnud pea kõigi nõndanimetatud “värviliste revolutsioonide” taga.

George Sorose toel on asutatud samuti Avatud Eesti Fond, mis on Eesti üks suuremaid Lääneilma kurnava MTÜ-tööstuse maaletoojaid.

Karol Kallas