Punase ristiga on märgitud habeme- ja vuntsistiilid, mis ei sobi maskiga kokku. Rohelise linnukesega sellised, mis ei piira niivõrd-kuivõrd maskide tõhusust. Graafika: Objektiiv

Ameerika Ühendriikide Haiguste Tõrje ja Kontrolli Keskused üllitasid 2017. aastal juhised, milline habe ja vuntsid sobivad kokku õhutiheda respiraatoriga. Laias laastus kehtivad samad reeglid ka maskide kohta.

Üldteada on tõsiasi, et juhul kui maski kandmisest võib ehk isegi olla pisut pisikute piiramisel kasu, siis habemeomanikke see ei aita. Covid-19 kultuse habememuret lahati käesoleva aasta maikuus teadusjakirjas Nature ja leiti, et mida pikemad on näkku kasvanud karvad, seda vähem on igasugustest maskidest tolku.

USA Haiguste Tõrje ja Kontrolli Keskused (CDC) üllitasid 2017. aasta novembris respiraatori kandmise juhised meeste tervisele keskendunud "vuntsi-novembri" (movember) kampaaniate kontekstis. "Sellistes kampaaniates osalemine on suurepärane viis näidata oma toetust tähtsatele teemadele – välja arvatud juhul, kui teil tuleb kanda tihedalt näo vastas olevat respiraatorit," kirjutatakse CDC blogis. 

Inimeste jaoks, kes ei taha oma näokarvadest loobuda, koostati infograafika ja suunised.

Esimesena soovitatakse vältida karvu, mis jäävad respiraatori näo vastas oleva õhutiheda osa ja näonaha vahele. Ehk vältida tuleks täishabet, põskhabet ja teatud liiki vuntse. 

Põhjus, miks selliste näokarvadega ei saa respiraatorit kanda peitub selles, et inimeste karvad on palju jämedamad kui enamus tervist kahjustavaid osakesi ja nii pääsevad need läbi karvade inimeste hingamisteedesse. Väidetavalt põhjustavad näokarvad võrreldes siledaks pöetud näoga 20 kuni 1000 korda suurema respiraatori/kaitsemaski lekkimise.  

CDC lohutab karvasõpru, et habemest ja vuntsidest ei pea loobuma, vaid tuleb olla pisut loomingulisem. Pühakutepäeva eelõhtu (halloween) saab 1. novembriga läbi ja nii võiks CDC soovitusel "vuntsi-novembriks" maha jätta kõik Ahmi (mõeldud on Hollywoodi koomiksifilmi "Wolverine" peategelast), Forrest Gumpi jooksuaja ja Rubeus Hagridi näosoengud ning kostüümid. Selle asemel soovitatakse eeskuju võtta Frank Zappast, Rhett Butlerist ("Tuulest viidud" romaani peategelane, kuulsa näitleja Clark Cable'i üks tuntumaid rolle) või Zorrost.   

Toimetas Karol Kallas