Sotsiaaldemokraadid, esireas Marju Lauristin, Jevgeni Ossinovski ja Sven Mikser. Foto: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix

Eestis on olemas üks äärmuslik poliitiline jõud ja see on sotsiaaldemokraadid, ütles Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme Vikerraadio saates “Reporteritund”.

Sotsid – äärmuslased

“Eestis on olemas üks äärmuslik poliitiline jõud ja see on sotsiaaldemokraadid. Oma äärmuslikku poliitikat alustasid nad loomulikult juba ka kooseluseadusega ja nad alustasid juba siis ühiskondliku vaenu ja viha külvamist ja inimeste idiootideks sõimamist, mis tekitas vastureaktsiooni. Meie oleme tõenäoliselt üks osa sellest vastureaktsioonist,” ütles Martin Helme 2. juunil Vikerraadios.

Helme sõnul sõimab üks osa poliitilisest klikist oma rahvast idiootideks ja kui vaadata sotside retoorikat, siis EKRE liidrid pole midagi sellist kunagi kasutanud.

Saates osalesid külalistena veel sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski ja IRL-i esimees Margus Tsahkna.

Ossinovski ütles omakorda EKRE-le viidates, et viimase aasta jooksul on üks marginaalne seltskond hakanud radikaalsetel ja ühiskonda lõhestavatel teemadel kirgi üles kütma.

“Tulenevalt sellest, et mõõdukad, head Eesti inimesed on vait olnud, on avaliku ruumi reostumine olnud üleüldine, kus radikaalne karjumine ja inimeste alavääristamine, mõnitamine on muutunud peaaegu normiks ja see toob kaasa olukorra, kus võib hakata opereerima sellega, et rahvas ongi selline,” rääkis sotside esimees Vikerraadio saates.

Ossinovski kihutuskõne

Maikuu keskel pidas Jevgeni Ossinovski Telliskivi Loomelinnakus kihutuskõne, milles kutsus üles ühinema EKRE vastu ja nimetas etnilist rahvusriiki ohtlikuks ja ebainimlikuks düstoopiaks.

“Ärge jääge oma liistude juurde! Olge selles võitluses meie kõrval! Ärge kartke, et selles võitluses pooli valides te kaotate oma akadeemilise või kunstilise tõsiseltvõetavuse või erapooletuse. Võitlus avatuse ja sallivuse eest ei ole parteipoliitiline lahing, see on võitlus Eesti riigi ja rahva säilimise ja arenemise eest,” agiteeris Ossinovski ja jätkas:

“Me oleme valmis Eesti tuleviku radikaalide käest tagasi võtma. Me teeme kõik endast oleneva, aga vajame ka teie abi. Vajame teie kogemust ja ekspertiisi, et uut poliitikat luua. Kui te jagate meiega nägemust avatud ja sallivast Eestist, tulge meile appi.”

Sotside uus taktika: agressiivne vastandumine ja konflikt

Kolmapäeval kirjutas väljaandes Eesti Ekspress Erik Moora, et Ossinovski ja teiste juhtivate sotside viimase aja krõbedad väljaütlemised on osa plaanist, mille kohaselt tuleb oma toetajate mobiliseerimiseks ja populaarsuse kasvatamiseks luua vastandumine ja konflikt.

“Poliitikas on vaja lahingut – teemat, mis lööb ühiskonna kaheks ja kus on selge ja tugev vastane,” kirjutas Moora. “Seni on Eesti valimistulemusi määrav konflikt olnud Reformierakonna ja Keskerakonna vastasseis. Sotsidele see ei sobi, sest suhtumises Venemaasse ja julgeolekusse nad selge positsiooniga ei eristu. Samas uue konflikti püstipanekuks on täna soodne hetk, sest Keskerakond on kui uss, kes on hetkel nii ametis oma saba söömisega, et muuks ei jätku mahti.”

“Kas see aitab muu hulgas ka ­EKREt? Kindlasti aitab. Nagu ka Reformierakonna ja Keskerakonna vastasseis aitab neid mõlemaid ja jätab teised pealtvaatajaks. Kas selles suunas on muidki riske? Muidugi on. Keegi ei tea täpselt, kas väärtuspõhine vastandumine teljel avatud Eesti versus suletud Eesti on see, mida sotside valijad oma parteilt ootavad.”

Vikerraadio saadet saab järelkuulata siin.