Riigikogu esimees Henn Põlluaas. Foto: kuvatõmmis

Riigikogu esimees Henn Põlluaas leiab, et eile oli must päev Eesti demokraatiale kuna riigikogu hääletas maha juhatuse otsuse, mille kohaselt ei tohiks riigikogu liikmed esitada obstruktsiooni raames põhiseaduse vastaseid, solvavaid, Eesti julgeolekut ja mainet kahjustavaid ning riigikogu seadusandlikku tegevust seiskavaid parandusettepanekuid. Põlluaasa hinnangul on selle otsuse näol tegemist revolutsiooni ja riigipöördega.

Objektiiv avaldab alljärgnevalt Henn Põlluaasa eilse kõne täismahus ja muutmata kujul: 

Meil on täna mitmeski mõttes ajalooline päev. Meil on laual eelnõu rahvahääletuse läbiviimiseks abielu teemal. See eelnõu ei oleks siin, kui 2014. aastal ei oleks tänase opositsiooni poolt võetud vastu kooseluseadust, millega sõideti üle valdava enamuse Eesti rahva tahtest ja jõhkral kombel suruti see kooseluseadus peale, mille tagajärjel on Eesti ühiskond lõhestunud.

Kooseluseaduse vastuvõtjad ei ole varjanudki oma eesmärki, seda, et tegelikult taheti nii-ütelda väikeste sammudega liikuda sinnapoole, et seadustada homoabielu. Tänaseks on kapist välja tuldud ja seda täiesti avalikult tunnistatud mitmete poliitikute poolt ja seda näitab väga hästi ka sotside [Erakonna Eestimaa Rohelised – toim.] poolt algatatud petitsioon homoabielu seadustamiseks, millega on ühinenud sotsid, mida toetavad Reformierakond ja Eesti 200.

Ja rääkida sellest, et abielureferendumi vajadus puudub, see on täiesti nonsenss, sellepärast, et just nimelt see tingibki selle vajaduse anda abielule põhiseaduslik kaitse rahvahääletuse teel. Jutud mingisugusest abieluvõrdsusest ja et kellegilt võetakse õigusi sellega ära, see on puhas absurdiklassika, sest mitte kellegilt ei võeta mitte mingisuguseid õiguseid ära. Mis asi on abielu võrdsus? No andke andeks, kas samasoolised paarid on võimelised lapsi saama, nii nagu meie põhiseadus ütleb sättes, et perekond on riigi kaitse all kui institutsioon, mis tagab meie ühiskonna kestvuse ja järjepidevuse ja jätkuvuse.

Nii et abielureferendumit on vaja. 72% Eesti inimestest tahab seda referendumit, 63% inimestest on küsitluste järgi toetamas seda. Ja nüüd tahetakse see siis prügikasti visata järjekordselt võtta rahvalt ära õigus otsustada riigielu olulistes küsimustes ja jälle teerulliga rahvast üle sõita.

Kogu selle eelnõu käsitlemist on kandnud häbiväärne obstruktsioon. Enneolematu obstruktsioon, mida me oleme näinud siin… ligi 10 000 muudatusettepanekut, millest üks on jaburam kui teine. Kas muru peaks olema rohelisem, kas keelata ära valge saia söömine, kas naised tohivad süüa enne mehi, ma ei tea mis iganes tead. Pluss tohutu suur hulk põhiseaduse ja inimõiguste vastaseid ettepanekuid, et riigikogu liige võib olla ainult mees või naine, samamoodi president. Kas me peaksime loobuma kõikidest põhiseaduslikest normidest. Kas inimesi tohib diskrimineerida soo, usu, ma ei tea mis tunnuste põhjal.

Aga mis ka veel hullem, kas Eesti peaks liituma Venemaaga, kas me peaksime astuma välja NATOst, kas me peaksime kõikidest oma liitlastest loobuma nii edasi ja nii edasi. Midagi häbiväärsemat, midagi õudsemat riigikogu liikmete suust ei ole võimalik kuulda ja kõik need ettepanekud on esitatud ametlikult, allkirjastatult põhiseaduskomisjonile. See ei ole nali.

Ja sellega seoses on täna veel ajalooline päev, ma ütleks must päev Eesti demokraatiale, kui riigikogu juhatus tegi otsuse, et riigikogu liikmed ei esitaks põhiseaduse vastaseid, solvavaid, meie julgeolekut kahjustavaid ja Eesti mainet kahjustavaid otsuseid. Et obstruktsioon ei tohiks minna nii kaugele, et see seiskab riigikogu seadusandliku tegevuse. Ja teie hääletasite selle otsuse maha. Mida see tähendab? Igaüks teist, kes sellele vastu hääletas, hääletas selle poolt, et edaspidi riigikogus esitataksegi põhiseaduse vastaseid ettepanekuid, meie julgeolekut kahjustavaid ettepanekuid, solvavaid ettepanekuid. Te tahate teha riigikogust riigi vaenlase number ühe.

Ma nimetaksin seda, mis toimus täna, revolutsiooniks ja riigipöördeks. See on must päev Eesti demokraatiale. Eesti Vabariigi riigikogu eesotsas Reformierakonnaga, sotsiaaldemokraatidega ja häbiväärselt Keskerakonnaga, kes ei julgenud hääletada, kes aralt tõmbas saba jalge vahele, jooksis saalist välja, võttis Eesti riigikogu vastu sellise otsuse. Kas te mõtlesite ka natukenegi. Selles otsuses ei olnud mitte kellelegi, mitte ühelegi erakonnale näpuga näidatud. Seal räägiti sellest, kuidas peab riigikogu liige oma ametivannet täitma ja Eesti Vabariigi, Eesti rahva, Eesti riigi eest seisma. Ja teie sülitasite sellele peale. Milleks te muutsite Eesti riigikogu? Kas teil natukenegi häbi on? Minul on väga häbi kõikide teie pärast ja kõikidel, kes teist erinevalt hääletasid, kes toetasid seda ettepanekut, on väga häbi teie pärast. Ja Eesti rahval on häbi, sest sellest hetkest alates te ei esinda enam ei oma valijaid, ei Eesti rahvast, ei Eesti riiki. Ja see valitsus, mida teie, teie saadikud ja teie erakonnad, kes te niimoodi hääletasite, ka see valitsus ei esinda enam Eestit. See on põhiseaduslik [põhiseaduse vastane – toim.], see on Eesti vaenulik valitsus. Häbi!

Eile oli mitmeski mõttes ajalooline päev. Meil oli laual eelnõu rahvahääletuse läbiviimiseks abielu teemal. See eelnõu…

Posted by Henn Põlluaas on Thursday, January 14, 2021

Toimetas Martin Vaher