Riigikogu esimees Henn Põlluaas ütles Konservatiivsel Konverentsil Objektiivile antud intervjuus, et tema jaoks on konservatiivsus tervemõistuslikkus, mille juures on oluline kinni hoida tõeliselt euroopalikest ehk traditsioonilistest kristlikest väärtustest. 

Esimehe sõnul on konservatiivsus tervemõistuslikkus, ehk „arusaam sellest, et maailmas on väärtusi ja arusaamu, mis on ennast tõestanud läbi aegade.“ Põlluaasa sõnul ei tohi neid kõrvale heita, kuna need sidustavad ühiskonda ja tagavad selle edasi kestmise.

Konservatiivide punastest joontest rääkides toob Põlluaas esile vajaduse kaitsta tõeliselt euroopalikke, traditsioonilisi kristlikke väärtusi, mille hulka kuuluvad muu hulgas traditsiooniline perekonna ja abielu ideaal, erinevad kõlbelised tõekspidamised ning üksteisega seotult õigused, vabadused ja kohustused.

„Ühiskond ei ole jätkusuutlik, kui iga indiviid lähtub ainult enda isiklikest õigustest ja vabaduste taga ajamisest. Õigustega kaasnevad ka kohustused ja arusaamine enda kohast ja ülesannetest.“

Tulevikku vaadates peab riigikogu esimees kõige olulisemaks aru saamist tõest ja valest, kuna meile püütakse „marginaalsete vähemuste“ soovide nimel survet avaldada uue normaalsuse loomiseks.

„Võitlus toimubki inimmeele ja arusaamade üle,“ selgitab Põlluaas.

Viimaks avaldab ta lootust, et kui oma väärtustele kindlaks jääme, ei pea me tulevikku kartma. „Õigest ja valest, heast ja kurjast aru saamine, tõeliste euroopalike väärtuste traditsioonide ja kommete eest seismine – küllap siis kõik läheb ka paika, kui me lihtsalt ei anna järgi ja ajame oma selja sirgu.“

Henn Põlluaas osales Konservatiivsel Konverentsil arutelus teemal “Millised on konservatiivide punased jooned?”. Kuula ka konverentsi arutelude täispikki salvestusi Objektiivis.

Toimetas Oto Tuul

Konservatiivne Konverents: millised on konservatiivide punased jooned?