Foto: Bigstockphoto

Hiina valitsus on andnud teada, et kavatseb järgnevatel aastatel käiku lasta 366-gigavatise koguvõimsusega kivisöe elektrijaamu, mis moodustavad kogu planeedi planeeritud kivisöe jõujaamade elektri genereerimise võimekusest 68%. 

Ajal, mil ülejäänud maailma kivisöest toodetava elektrienergia koguhulk langes 20% võrra, jätkab Peking kivisöel põhineva elektrienergia tootmise jõulist laiendamist, vahendab oilprice.com

Globaalse energeetika seire (Global Energy Monitorraporti kohaselt moodustasid Hiinas 2022. aastal käiku lastud kivisöe jõusaamad üle poole maailmas möödunud aastal kasutusele võetud kivisöe elektrijaamade koguvõimsusest. 

Hiina ei ole siiski ainus tööstusriik maailmas, mis suurendab jätkuvalt oma kivisöe elektrienergia tootmise potentsiaali. Kivisöepõhisest elektritoomisest on endiselt huvitatud ka teised Aasia suurriigid nagu India, Indoneesia ning Türgi. 

Rohepöörde ideoloogiast juhinduvad Lääneriigid on samas liikumas jätkuvalt kivisöe elimineerimise teed. Möödunud aastal vähenesid Euroopa ja Ameerika Ühendriikide kivisöest toodetava energia mahud vastavalt 2,2 ning 13,5 gigavatti. 

Pariisi kliimalepete alusel võtsid lepingute osapooleks olevad riigid endale kohustuse tagada kivisöel põhineva elektrienergia tootmise elimineerimise aastaks 2040.  

Toimetas Adrian Bachmann