Vladimir Putin ja Xi Jinping peale kohtumist Pekingis, 16.05.2024 Foto: Hiina RV välisministeerium

Venemaa president Vladimir Putin on alates 16. maist külas Hiina Rahvavabariigi esimehel Xi Jinpingil. Visiidi esimesel päeval lubati üheskoos hakata maailma demokraatiat tugevamaks muutma.

Putin nimetas eravestlust Xi-ga kui "eriti pingeliseks ja tähendusrikkaks". Kohtumisel allkirjastati 30-leheküljeline "Hiina Rahvavabariigi ja Vene Föderatsiooni 75. Venemaa-Hiina diplomaatiliste suhete aastapäeva kontekstis uue ajastu koordineerimise strateegilise partnerluse süvendamise ühisavaldus". Dokumendis kirjeldatakse ulatuslikku koostööd suures hulgas valdkondades alates kosmosest ja teadusest kuni sõjatööstuse, poliitika ja põllumajanduseni, vahendab Breitbart.

Tegemist on Putini viienda kuueaastase ametiaja esimese välisvisiidiga.

Putini kinnitusel oli visiidi esimene päev väga meeldiv ja ta kinnitas, et nii Venemaa kui Hiina Rahvavabariik hakkavad tegema koostööd demokraatia kaitsmise vallas.

"Mõlemal riigil on iseseisev välispoliitika. Me tegutseme üksmeeles palju õiglasema ja demokraatliku mitmepoolse (multipolaarse) maailmakorra loomise nimel," rääkis Putin peale kohtumist Hiina RV juhiga ajakirjanikele. Uut maailmakorda kavatsetakse looma hakata "toetudes ÜRO-le ja selle julgeolekunõukogule, rahvusvahelisele õigusele, kultuurilistele ning tsivilisatsioonist tingitud erinevustele ja kõigile maailma kogukonna osalistele tagatud huvide tasakaalule".

Kaks riiki kuulutasid ennast lisaks üheksoos "mitmepoolseid tõelisusi (multipolaarseid realiteete) peegeldava demokraatliku maailmakorra" vardjateks.

Suur osa ajakirjanike poolt Putinile esitatud küsimustest puudutas Hiina RV ja Venemaa kaubandussushteid. Tänu Hiina RV-le ja Indiale pole Ukraina sõja tõttu lääneriikide poolt kehtestatud sanktsioonid Venemaale oodatud mõju avaldanud ning riigi majandus kasvas 2023. aastal 3,6 protsenti. Venemaa president juhtis tähelepanu, et kaubavahetuses on kaks riiki suuremas osas loobunud dollaris arveldamisest ja 90 protsenti tehingutest tehakse rublades ning jüaanides. Lisaks kaupade mahud Venemaa ja Hiina RV vahel kasvavad Putini sõnul "meeldiva kiirusega".  

Ta lisas, et alustatud on erinevaid valdkondi hõlmava 80 suure ühisprojektiga.

Xi kordas pressikonverentsil suuresti Putini öeldut ja lubas, et "rahvusvahelistesse suhetesse tuleb rohkem demokraatiat" ning rõhutas, et Hiina RV ja Venemaa on maailma laval üldiselt "positiivsed jõud".

Xi sõnul on kahe riigi sidemed ehitatud viiele olulisele põhimõttele: mõlemale poolele kasulik koostöö, üksteise "tuumikhuvide" toetamine, kultuurikoostöö, strateegiline koostöö Ameerika Ühendriikide eesmärkide tõrjumisel ÜRO-s ja teistes [rahvusvahelistes] organisatsioonides ning üheskoos "külma sõja mõtteviisile" vastu seismine. Viimane on Hiina RV poolt kasutatav kõikehõlmav väljend, millega see vastab genotsiidi-, intellektuaalse omandi varguse-, luuretegevuse- ja muudele süüdistustele.

Nii Iisraeli araablaste enklaavide porbleemide kui Ukraina ja Venemaa sõja puhul väitis Xi, et Hiina RV on kõikidele osapooltele erapooletu partner ning otsib mõlemal juhul rahu.

Kaubanduse valdkonnas rõhutas Xi eriti sadamate ja transporditeede rajamise ning logistika tähtsust, mis aitaks ühelt poolt Hiina RV-l oma kaubateid mitmekesistada ja teiselt toetaksid üldisemalt maailma varustuskanaleid. 

Toimetas Karol Kallas