Hiina 20-jüaanine rahatäht sellel kujutatava loodusliku koha taustal. Foto: Wikipedia

Alates homsest ehk 1. oktoobrist 2016 kuulub Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) reservvaluuta ehk arveldusühiku SDR valuutakorvi Hiina jüaan.

SDR valuutakorvi kuuluvad hetkeseisuga USA dollar, euro, Briti nael ja Jaapani jeen. Jüaani osakaaluks valuutakorvis saab ligikaudu 11%.

Eesti Panga andmetel on Special Drawing Rights (SDR) Rahvusvahelise Valuutafondi arvestusühik, mis loodi 1969. aastal eesmärgiga tekitada kunstlik reservvaluuta, mida riigid saaksid kasutada ka omavahelistes arveldustest (et valuutareservid Bretton Woodsi süsteemi tingimustes ei sõltuks ainult kulla tootmise ja USA dollarite mahust, mis oleks hakanud takistama väliskaubanduse arengut).

SDRi väärtuse aluseks on neljast põhivaluutast koosnev korv, kusjuures SDR väljendab iga liikmesriigi kvooti ehk sissemakse suurust fondi kapitali. Kvoodist sõltub liikmesriigi hääleõigus ja fondi finantsressursside kasutamise ulatus kriisi korral.

Eesti kvoot on 93,9 miljonit SDRi ehk ligikaudu 111,2 miljonit eurot. Eestil on 1676 häält ehk 0,07% kõikidest häältest.

Äripäeva artiklit jüaani mullusest vastuvõtmisest suurte ja tähtsate rahade perre võib lugeda siit.

Analüütik Jim Willie on ennustanud, et reservvaluutaks tõustes tõukab jüaan USA dollari troonilt.