Suur hulk Hiina Rahvavabariigi haiglaid on käesoleval aastal peatanud sünnitusabi teenuste osutamise ja rahvastikuteadlased hoiatavad riiki "obsteetrilise talve" eest.
Hiina RV obsteetrilise ehk sünnitusabi "talve" taga on riigis märkimisväärselt vähenenud sündide hulk, mille tõttu sünnitusabi endisel määral enam ei vajata, vahendab Reuters.
Mitmete provintside haiglad, sealhulgas idapoolses Zhejiangis ja riigi lõunaosas asuvas Jiangxis, on viimaste kuude jooksul teavitanud üldsust, et sulgevad oma sünnitusabi osakonnad.
Näiteks Jiangxi provintsi Ganzhou linnas asuv Viies Rahvahaigla teatas selle ametlikul sotsiaalmeedia kontol, et nende sünnitusosakond on suletud alates 11. märtsist.
Zhejiangi provintsi Jiangshani Traditsioonilise Meditsiini Haigla sulges sünnitusosakonna 1. veebruaril.
Lisaks probleemile, et noored ei saa enam lapsi, seisab Hiina RV juhtkond lisaks silmitsi kiirelt vananeva elanikkonna probleemiga.
2023. aastal langes Hiina RV elanikkonna arv teist aastat järjest, mida põhjendatakse seninägematult madala sündimuse määra ja Covid-19 surmadega. Ametnike sõnul ohustavad sellised arengud riigi majanduse pikaajalisi väljavaateid.
Viimased ametlikud andmed näitavad, et kui 2020. aastal oli Hiina RV-s 807 sünnitusabi osutavat haiglat, siis 2021. aasta lõpuks oli neid järel 793.
Kohaliku meedia sõnul "paistab vaikselt saabuvat obsteetriline talv".
Paljud Hiina RV naised otsustavad jääda lastetuks, kuna laste kasvatamine on kallis, nad ei soovi abielluda ega loobuda oma karjäärist traditsioonilises ühiskonnas, milles naisi nähakse jätkuvalt peamiste laste hooldajatena ja kus soopõhine õiguste kitsendamine on levinud.
Võimud omalt poolt üritavad tõsta sündivust lapsega kodus olemise aja pikendamise, erinevate toetuste ja maksusoodustuste ning elukoha soetamise toetamisega.
Sellest hoolimata on Hiina RV võrdluses sisemajanduse kogutoodanguga elaniku kohta laste kasvatamiseks maailmas üks kallimaid riike.
Teatud sündide kasvu on oodata tänu 10. veebruaril alanud draakoni aastale, mida Hiina astroloogias peetakse eriti heaendeliseks. Rahvastikuteadlaste sõnul jääb "draakonibeebide" mõju siiski lühiajaliseks.
Toimetas Karol Kallas