Hiina Rahvavabariigi lõunapoolses Hainani provintsis paigaldati 10. augustil maailma esimene avalikuks kasutuseks mõeldud väiketuumareaktori Linglong One'i tuumikmoodul.
Tuumikmoodul, mida kutsutakse muuhulgas "Linglong One'i südameks" on eriti suurel määral integreeritud seadeldis, mis koosneb surveanumast, aurugeneraatorist, esipumba vastuvõtjast (primary pump receiver) ja teistest kriitilise tähtsusega osadest, vahendab Hiina RV riiklik uudistekanal CGTN.
Väiketuumareaktori (Small Modular Reactor; SMR) asukohas keevitati surveanuma külge aurugeneraator, mis on sarnane toiming tavalise tuumajaama "kopsu" ja "südame" ühendamisele.
Väiketuumareaktorite moodulülesehitus lubab seda toota suhteliselt lühikese ajaga, muudab selle hinna soodsamaks ja tagab väidetavalt suurema turvalisuse.
Tegemist on lihtsustatud süsteemiga, mis on mõõtudelt suhteliselt väike, mida saab hõlpsalt transportida ja mida on suhteliselt lihtne käitada. Samuti on seda võimalik koostada ja paigaldada vastavalt klientide erisoovidele.
Linglong One on maailma esimene maismaal paiknev modulaarne kõrgsurvevee tuumareaktor, mille arenduse taga on Hiina RV Riiklik Tuumaettevõte (China National Nuclear Corporation). Selle võimsus on 125 megavatti, suudab aastas toota miljard kilovatt-tundi elektrienergiat, millest peaks piisama rohkem kui poolele miljonile majapidamisele.
Arendaja sõnul saab nende SMRi kasutada muuhulgas merevee magestamiseks, elamute kütmiseks, tööstuse jaoks auru tootmiseks ja naftapuurimises.
Arendaja ei teavitanud, millal Linglong One tööle hakkab.
Väiketuumareaktoreid arendavad veel Ühendkuningriigi Rolls Royce ja mitmed maailma riikide riiklikud ja iduettevõtted.
SMR peetakse oluliseks sammuks päris roheülemineku teel, kuna need on tavareaktoritega võrreldes kordades odavamad ja paindlikumad süsteemid, mis lubab puhast ja odavat energiat toota märksa suuremal arvul riikidel ning ettevõtetel.
Toimetas Karol Kallas