Pilt: BigStockPhoto

Kanadat raputab skandaal, et kuigi luureteenistused andsid peaminister Justin Trudeaule teada, et Hiina RV sekkus ulatuslikult 2019. aastal Kanada valimistesse, varjas ta seda avalikkuse eest.

2019. ja 2022. aastal valminud luureraportid, mis jõudsid liberaalist Kanada peaminister Justin Trudeauni, osutavad ostseselt, et kommunistlik Hiina Rahvavabariik sekkus 2019. aastal toimunud Kanada üldvalimistesse ja rahastas Kanada suursaatkonna kaudu endale meelepäraseid kandidaate, vahendab Global News

Ajakirjanikeni jõudis teave anonüümseks jääda soovivate julgeolekuametnike kaudu. Trudeau teatas paljastuse peale esmalt, et tema ei tea kõnealustest luurearuannetest midagi, kuid hiljem on selgunud, et tema teadmatus on sisuliselt võimatu ja tegemist oli teadliku ning tahliku Hiina RV mõjutustegevuse varjamisega. 

Raportid kirjutanud julgeolekuteeniste juhid keelduvad riigisaladusele ja julgeolekule osutades teema kommenteerimisest.

Tänaseks on moodustatud Hiina RV valimistesse sekkumise uurimiseks komisjon, kuid seda saadavad kahtlused, et "kits võib olla kärneriks", sest komisjoni eestvedajaks on Kanada parlamendisaadikute rahvusliku julgeoleku ja teabeteenistsuste komitee (Canada's National Security and Intelligence Committee of Parliamentarians; NSICOP), millel on Trudeau Liberaalse parteiga väga lähedased sidemed ja mille saadikuid suuremas osas hiinlased toetasid.

2019. aasta valimistesse sekkumise skeemi oli segatud vähemalt 11 kandidaati ja 13 nõunikku. Skandaali on segatud nii liberaalid kui konservatiivid, kes võisid Hiina RV tegevusele aidata kaasa nii teadlikult kui seda teadmata.

Toimetas Karol Kallas