Wang Wenbin Foto: fmprc.gov.cn

Hiina Rahvavabariigi välisministeeriumi pressiesindaja kinnitusel ei tohi USA sekkuda Hiina RV ja Venemaa suhetesse ning USA on ise kõige suurem Ukraina sõja õhutaja.

Hiina RV kesktelevisioon CCTV uuris esmaspäeval 20. veeruaril toimunud välisministeeriumi pressikonverentsil ministeeriumi pressiesindajalt Wang Wenbinilt, kas keegi Hiina RV poolelt kohtus Müncheni julgeolekukonverentsi ajal Ameerika Ühendriikide esindajatega.

Wang Wenbin kinnitas, et USA soovil kohtus mitteametlikult USA riigisekretäri Anthony Blinkeniga konverentsi käigus Hiina Kommunistliku Partei Keskkomitee Poliitbüroo liige ja Keskkomitee Välisasjade Osakonna direktor Wang Yi. Wang Yi riidles Blinkeniga nõndanimetatud "õhupallijuhtumi" pärast ja teatas, et USA rikkus rahvusvahelisi tavasid ning rahvusvahelist tsiviillennunduse lepet. Wangi Yi lisas, et USA on ise maailmas kõige suurem luuraja ja üle Hiina RV on lennanud mitmeid USA seireõhupalle. Hiina RV poole sõnul peab USA oma vigu tunnistama.

Ukraina teemal rõhutas Wang Yi, et Hiina RV-l on kindlad põhimõtted. Hiina RV on pühendunud rahukõneluste korraldamisele ja on selles vallas mänginud ülesehitavat rolli. Hiina RV ja Venemaa kõikehõlmav strateegiline kooskõlastamise partnerlus on ehitatud kolmandate riikide siseasjadesse sekkumatuse, vastasseisude vältimise ja mitteründamise vundamendile. Kahel suveräänsel riigil on õigus selliseid lepinguid sõlmida. Wangi sõnul ei kavatse Peking taluda Ameerika Ühendriikide näpuga näitamist ega isegi väljapressimist Hiina RV-Venemaa suhetes. Ameerika Ühendriigid on suurriik, mis peaks püüdlema kriisi poliitilise lahenduse suunas, mitte viskama lõkkesse puid juurde ega sellest kasu lõikama.

Riikliku Raadio (CNR) küsimustele vastates lisas Wang Yi, et Hiina RV esitab peatselt Ukraina ja Venemaa sõja poliitilise kokkuleppe kava, ning riik seisab kindlalt rahu ning dialoogi poolel. 

Bloomberg päris, kuidas välisministeerium kommenteerib Blinkeni väidet, et Hiina RV kavatseb hakata mittesurmava abi kõrval andma Venemaale ka surmavat abi.

Wang Wenbin vastas, et see on USA, mitte Hiina RV, kes saadab sõjaväljale külluslikus koguses relvi. Ameerika Ühendriikidel ei ole õigus öelda Hiina RV-le, mida viimane tohib teha. Tema sõnul ei kannata Hiina RV oma Venemaa suhete puhul mitte kunagi näpuga näitamist ega väljapressimist või survestamist.

Mis puutub Ukraina teemasse, siis selle saab kokku võtta rahukõneluste toetamisega. Rahvusvaheline kogukond teab, kes kutsub üles dialoogile ja kes viskab puid lõkkesse ning õhutab vastasseisu. Pressiesindaja sõnul kutsub Hiina RV USA poolt tõsiselt kaaluma rolli, mida see mängib ja see võiks päriselt teha midagi, mis aitaks olukorda leevendada ning liikuda rahuläbirääkimiste suunas. USA peab lõpetama süüdistamise ja väärteabe levitamise. Hiina RV seisab kindlalt rahu ja dialoogi poolel ja mängib olukorra leevendamises konstruktiivset rolli.

Wang Wenbin lisas, et Hiina RV esitab Ukraina sõja aastapäevaks (24. veebruar) kava, kuidas Ukraina kriis lahendada poliitilisel teel.

Ta teatas samuti, et Wang Yi külastab Venemaad. (Külaskäik leiab aset esmaspäeval, 20. veebruaril.)

Toimetas Karol Kallas