Hiina välisminister Wang Yi Foto: Scanpix

Hiina Rahvavabariigi välisministeerium avaldas Ukraina sõja aastapäeval, 24. veebruaril, 12-punktilise Ukraina "kriisi" poliitilise lahendamise kava.

20. märtsil algas Hiina RV Kommunistliku Partei peasekretäri ehk riigi kõrgema juhi Xi Jinpingi kolmepäevane Moskva visiit. Kahe riigi suhete "uude ajastusse viimise" kõrval on olulisemaks kõneluste teemaks sõjategevuse lõpetamine Ukrainas. Hiina rahuplaan toetub 24. veebruaril avalikustatud kaheteistkümne "poliitilise lahenduse" punktile.

Eesti Vabariigi sünnipäeval avalikustatud Hiina RV rahukavale lisaks on Xil väidetavalt varuks täpsemad ettepanekud sõja lõpetamiseks, mida ta arutab nii Venemaa President Vladimir Putini kui Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga

Alljärgnevalt on lühidalt välja toodud Hiina RV "Ukraina kriisi poliitilise lahendamise seisukoha" 12 punkti.  

 1. Austama peab kõikide riikide iseseisvust. Hiina RV rõhutab, et austama peab rahvusvahelist õigust ja kõik riigid on rahvusvahelise kogukonna võrdsed liikmed.
 2. Külma sõja mõttemallidest tuleb loobuda. Ühegi riigi julgeolekut ei saa tagada teiste riikide ja sõjaliste liitude laiendamise arvelt.
 3. Vaenutegevuse lõpetamine. Vastasseis ja sõda pole kellelegi kasulik.
 4. Rahukõneluste taasalustamine. Ukraina kriisi ainsaks lahenduseks on ainult kahepoolsed läbirääkimised.
 5. Humanitaarkriisi lahendamine. Toetada tuleb kõiki algatusi, mis aitavad leevendada humanitaarkriisi.
 6. Kaitsta tuleb tsiviilelanikke ja sõjavange. Mõlemad konflikti osapooled peavad tagama tsiviilelanike ja tsiviilrajatiste julgeoleku ning austama sõjavangide õiguseid.
 7. Tagama peab tuumaelektrijaamade julgeoleku. Hiina RV on igasuguste tuumaelektrijaamade vastu suunatud sõjaliste rünnakute vastu.
 8. Strateegilisi riske peab vähendama. Tuuma-, keemia- ja bioloogilisi relvi ei tohi arendada ega kasutada mitte ühelgi juhul.
 9. Tagama peab [Ukraina] viljaekspordi jätkumise.
 10. Ühepoolsed sanktsioonid [Venemaa vastu] tuleb lõpetada. Ühepoolsete sanktsioonidega pole võimalik Ukraina kriisi lahendada ja need tekitavad uusi probleeme ainult juurde.
 11. Tööstus- ja tarneahelad peavad jääma stabiilseks. Kõik osapooled peavad tagama tänase maailma majandussüsteemi kestmise ja seisma vastu maailmamajanduse relvana kasutamisele poliitiliste eesmärkide saavutamiseks.
 12. Toetada tuleb konflikti järgset [Ukraina] ülesehitustööd. Hiina RV on valmis osutama Ukrainale selles vallas abi ja osalema keskses rollis.

Putini kinnitusel on Venemaa valmis alustama rahukõnelusi Ukrainaga. Ukraina pool soovib samuti Xiga sõja lõpetamise teemal aru pidada.

Toimetas Karol Kallas