Maksuaruanded näitavad, et kliimavabaühendus, mida käitavad Hiina Kommunistliku Partei endised kõrged ametnikud, jagab Ameerika Ühendriikide ülikoolidele ja vabaühendustele roheenergia populariseerimise eesmärgil miljoneid dollareid.
Energia Sihtasutus (Energy Foundation), mis kasutab ka nime Hiina Energia Sihtasutus (Energy Foundation China) rahastas näiteks Harvardi Kolledži, Berkeley California Ülikooli, Los Angelesi California Ülikooli ja Marylandi Ülikooli "puhta energia tuleviku" ning "madala süsihappegaasiga linnade" uuringuid, vahendab Washington Free Beacon.
Energy Foundation andis nimetatud neljale ülikoolile, mis kõik levitavad äärmuspahempoolset kliima väärteavet, 2023. aastal kokku 630 000 dollarit.
Vasakäärmuslikud vabaühendused Rocky Mountain Institute, International Council on Clean Transportation (Rahvusvaheline Puhta Transpordi Nõukogu), Institute for Transportation and Development Policy (transpordi ja Arengupoliitikate Instituut) ja Natural Resources Defense Council (Loodusvarade Kaitsenõukogu) said kokku 1,5 miljonit dollarit. Kõigi nimetatud ühenduste eesmärgiks on fossiilkütustest vabanemine ja kiirkorras roheenergia kasutusele võtmine.
Parima arusaamise kohaselt rahastab Hiina Rahvavabariik Ameerika Ühendriikide rohepropagandat selle majanduse nõrgestamise eesmärgil. Samuti on Hiina RV maailma "rohepöördes" kõige suurem võitja, kuna seal kas toodetakse suurem osa maailma päikesepaneelidest, tuuleturbiinidest ja elektriautodest või on see oluline tarneahela osa.
Energy Foundation asutati 1990ndatel San Franciscos ja tegemist on organisatsiooniga, mis jagab edasi anonüümsete annetajate raha. 2020. aastal jagunes see kaheks vabaühenduseks Energy Foundation Chinaks ja United States Energy Foundationiks. Alates sellest ajast on Energy Foundation jaganud Ameerika Ühendriikide kliimaalgatustele vähemalt 12 miljonit dollarit.
Suurema osa rahast jagab laiali Energy Foundation China ja selle tippjuhid on endised Hiina Kommunistliku partei kõrged ametnikud.
Energy Foundationi käive oli 2023. aastal 84,5 miljonit dollarit, millest peaaegu kõik anonüümsete annetajate raha. Toetusi jagas see laiali 55,9 miljoni dollari eest, millest suurema osa said endale Aasia organisatsioonid.
Toimetas Karol Kallas