Hiina kommunistlik partei kasutas COVID-19 pandeemia ära oma kodanikelt DNA-näidete massiliseks kogumiseks ja erilise löögi all olid maapiirkondade elanikud.
Hiina kodanike DNA andmebaas on politsei hallatavatest omataolistest maailma suurim, kirjutab Breitbart.
2017. aasta lõpus otsustas Hiina avaliku turvalisuse ministeerium hõlmata olemasolevasse politsei DBA-andmebaasi kõik Hiina inimesed. Varasemalt keskendus viidatud andmebaas peamiselt tiibetlaste ja Kirde-Hiina Xinjiangi provintsi elanikele. Austraalia mõttekoja Strategic Policy Institute (strateegiliste poliitikate instituut; ASPI) 17. juunil avaldatud uuringus sedastatakse, et erinevalt muude riikide politsei DNA-andmebaasidest, soovitakse Hiina korrakaitsejõudude DNA kogusse lisada kõik riigis elavad inimesed, sealhulgas need, kes pole mitte kunagi mitte midagi kriminaalset korda saatnud.
"Hiina võimud kaasavad DNA andmebaasi kümneid miljoneid inimesi, kes pole kunagi midagi kriminaalset teinud. Inimestel, kellelt on proovid võetud – kelle hulgas on eelkooliealised lapsed – pole mingit õigust kaasa rääkida, kuidas proove kogutakse, kuidas neid säilitatakse ja milleks kasutatakse. Samamoodi pole neil selget arusaama, millist võimalikku mõju avaldab selliste andmete kogumine nii neile endile kui nende suguvõsale," kirjutatakse ASPI uuringus.
Uuringus väidetakse, et DNA-näidete kogumise meetod on vastuolus nii Hiina siseriiklike seadustega kui üleilmsete inimõiguste normidega. Kui andmebaasi hakatakse kasutama koos teiste jälgimissüsteemidega, kasvatab see Hiina riigiaparaadi võimu veelgi ja suurendab stabiilsuse ja sotsiaalse kontrolli huvides läbi viidavate repressioonide ohtu.
Hiina opositsiooniline väljaanne "Bitter Winter" (kibe/karm talv) kirjutab, kuidas 15. märtsil kästi ühe Guangxi provintsi Guilini linna lähedal asuva küla elanikel koguneda järgmisel päeval vereproovide andmiseks kohaliku kommunistliku partei osakonna kontorisse. Inimesi, kes soovisid vere andmisest keelduda, ähvardati pensionidest ilmajätmise ja tulevikus saabuvate probleemidega lävimisel politsei ning kohalike võimudega.
Koos kohustusliku proovide kogumisega peavad inimesed ametnikele andma endast detailse ülevaate.
Möödunud aasta 20. detsembril võeti Fujiani provintsi Tainingi maakonna ühes koolis DNA proovid 900 poisilt. Kool ega ametivõimud ei küsinud selleks luba ei lastelt endilt ega nende vanematelt
Üks Guangdongi provintsis töötav naine rääkis Bitter Winterile, kuidas hiljuti kohalik politsei kogus nende töö juures naiste juuste näidiseid ja tegi sinna juurde pilte nii neist kui nende ID-kaartidest. Ainsaks selgituseks anti, et juukseid on vaja testida, kuid mille pärast, seda ei öeldud ega pole ka naisterahvastele hiljem teada antud, millised olid testide tulemused.
Toimetas Karol Kallas