Hispaania peaminister Pedro Sanchez. Foto: Scanpix

Hispaania vasakvalitsus võtab vanematelt ära õiguse jätta lapsed ära tundidest, mis õpetavad omasooiharust ja rohkem kui kahe soo ideoloogiat.

"Moodsate" sooteemade ja omasooiharuse koolituse vetostamise õiguse tahtis vanematele anda Hispaania Murcia kohalik omavalitsus. Hispaania uus keskvalitsus teatas esmaspäeval 20. jaanuaril selle peale, et sunnib kõiki koole andma "mitmekesist" haridust, vahendab The Telegraph.

Voxi juhi Santiago Abascali sõnul sellised tunnid "rikuvad alaealiste moraali" ja "koolid õpetavad alla kuue aastastele lastele erootilisi mänge". Abascal leiab, et vanematel on õigus sellisest kooliharidusest keelduda.

Hispaania keskvalitsuse sõnul pole lapsevanematel seaduslikku õigust südametunnistuse kohaselt lastele tunde valida ja käskis Murcial kuu aja jooksul oma otsus ära muuta.

Murcia andis lastevanematele õiguse jätta ära lapsed tundidest, mis käivad nende moraalsete põhimõtete vastu, käesoleva õppeaasta alguses.

Probleem tõusis Hispaanias tähelepanu keskmesse kui Hispaania parlamendi suuruselt kolmas partei Vox soovis vastutasuks 2020. aasta riigieelarve toetamise eest sellise sooideoloogia ja omasooiharuse koolitundidest keeldumise õiguse seadusesse kirjutamist. Vox nõuab sama ka Madridi piirkonna ja Andaluusia regionaalvalitsustes, kus partei on paremtsentristlikes kohalikes omavalitsustes kaalukeeleks.

Vox nimetab vasakpoolse keskvalitsuse loendamatu arvu sugude-, soomuutmise- ja omasooiharuse-sõbralikku koolikava laste "totalitaarseks ajupesuks". Partei vastased süüdistavad seda Hispaania katoliiklaste elupooldajate miljonite liikmetega organistasiooni HazteOir jutupunktide suurde poliitikasse toomises.

Sotsialistliku töölispartei haridusminister Isabel Celaá hoiatas konservatiivseid poliitikuid, et "lapsed ei ole vanemate omand" ja rõhutas, et kõik soo- ja omasooiharust puudutavad tunnid on kohustlikud ning õpilase õppeedukuse seisukohalt olulised.

Hispaania valitsuse värske, pahempoolset Podemost esindav, võrdsuse minister Irene Montero kuulutab: "Homofoobsete vanemate poegadel ja tütardel on samasugused õigused kui kõigil teistel lastel saada õpetust, kuidas austada teisi inimesi, mis on inimõigused ning kuidas kõik võivad armastada keda tahavad."

Sostialistliku Töölispartei ja Podemose koalitsioon on lubanud hetkel kehtiva haridusseadustiku ümber teha ja muude plaanide hulgas kaotatakse koolikavast ära seni kohustuslik ja lõputunnistuse jaoks oluline religiooniõpetus.

Hispaanias toimusid 2019. aasta novembris järjekordsed parlamendivalimised, millest kõige rohkem võitis küll paremat ja konservatiivset poliitikat esindav Vox, kuid Hispaania Sotsialistlikku Töölisparteid esindaval senisel peaministril Pedro Sanchezil õnnestus koos  Podemosega panna kokku vähemusvalitsus, mida toetavad katalaani iseseisvusmeelsed sotsialistid.

Hispaania 23 liikmeline valitsus vannutati Kuningas Felipe II poolt ametisse 13. jaanuaril.

Toimetas Karol Kallas