Caroline van der Plas rõõmustamas valimistulemuste üle, 15.03.2023 Foto: Scanpix

Esimest korda valimistel osalenud Hollandi talupidajate protestipartei võitis piirkondlikud valimised ja sellest sai riigi senati suurim erakond.

Hollandi progressiusklik valitsus on võtnud pähe, et muidu maailma kliimat päästa pole võimalik kui riigi põllumajandust oluliselt ei kärbita. Ühe maailma edukama ja tõhusama toidutootja riigi talupidajad pole sellise nägemusega rahul ning alates 2019. aastast on riigis toimunud järjest ulatuslikumad valitsuse rohekavade vastased meeleavaldused, vahendab ReMix

Hollandi Talupidajate ja Kodanike Liikumine (BBB) pälvis 15. märtsil toimunud piirkondlikel valimistel olulise võidu. Ajakirjanduses võrreldakse protestipartei võitu "vasaralöögiga nomenklatuuri pihta". Partei edu otseselt ei taga, et tuhandete põllumeeste elutööle lõppu peale ei tehta, kuid kindlasti on "konservatiivse liberaali" Mark Rutte valitsusel edaspidi raskem oma heitekoguste vähendamise ja põllumaade sundvõõrandamise kavasid läbi suruda.

Eeldatavalt saab Caroline van der Plasi juhitav partei parlamendi ülemkojas 15 häält. BBB võidu tõttu kaotas Rutte valitsuskoalitsioon Senatis hulgaliselt kohti ja edaspidi on sellel vaja seaduste vastuvõtmiseks teha enam koostööd opositsiooniparteidega. Hollandi senatis on 75 kohta ja sellel pole küll õigust ise seaduseid algatada, kuid sellel on õigus alamkojas vastu võetud seadused blokeerida. Mis ennustab Hollandi poliitikas pikaajalist patiseisu. Rutte valitsuskoalitsioon, kuhu kuuluvad tema juhitav Vabaduse ja Demokraatia Rahvapartei (VVD), Kristlike Demokraatide Liit (CDA), Demokraadid '66 (D66) ja Kristlaste Liit (CU), sai senatis 24 kohta.  

BBB on tegutsenud kaks aastat.

Van der Plasi sõnul on "valijad selgelt näidanud, et neil on valitsuse poliitikast kõrini".

Valimisaktiivsus oli 61 protsenti, mis on võrreldes 2019. aasta valimistega viis protsenti suurem.

Hiljuti uuringufirma Rabobank läbi viidud küsitlus näitab, et ainult üks protsent hollandlastest arvab riigi liikuvat õiges suunas ja 86 protsenti pole arengutega rahul.

Hollandi valitsuse Euroopa Liidu sunnil kehtestatud rohekavad hävitavad põllumeeste esindajate sõnul paljude maapiirkondade külaelu täielikult.

Ingliskeelse korporatiivse ajakirjanduse üks lipulaev CNN kirjutas 19. märtsil: "Donald Trump ja Marine Le Pen toetasid neid Hollandi talupidajaid ja nüüd said nad šokeeriva valimiste võidu".

"Traktoripartei" – Hollandi põllumeeste meeleavalduste oluliseks osaks on traktorid – võit tähendab kommentaatorite sõnul tagasilööki Euroopa Liidu rohekavadele.

Toimetas Karol Kallas