Paljud Iiri arstid keelduvad abortide sooritamisest. Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Abordivastased Iiri arstid ei paindu üldsuse surve all ning keelduvad abordireferendumi järgselt vähemalt kolmes haiglas sündimata laste tapmisest, vahendab abordivastane organisatsioon Right To Life.

Vähemalt kolmes Iirimaa haiglas ei sooritata aborte, kuna seal töötavad arstid keelduvad oma veendumuste tõttu sündimata laste tapmises osalemast. Kuigi 2018. aasta abordireferendumi tulemusena rööviti Iirimaal sündimata lastelt põhiseaduslik kaitse elule, on paljud kohalikud arstid endiselt veendumusel, et rasedale naisele arstiabi osutades hoolitsevad nad tegelikult kahe patsiendi – ema ja sündimata lapse – eest.

Väljaande TheJournal.ie kohaselt nenditakse 2019. aasta maikuu briifingudokumendis, et "veendumuste tõttu [abordi sooritamisest] keeldumine on endiselt suureks probleemiks Letterkenny ülikooli haiglas". Samal põhjusel keeldusid sündimata laste tapmisest ka paljud Sligo ülikooli haigla arstid.

Kuigi abordireferendumi järgselt on arstidel küll õigus oma veendumuste tõttu abordi sooritamisest keelduda, on nad samas uue abordiseaduse järgi kohustatud suunama raseda naise arsti juurde, kes on nõus seda sooritama. Seeläbi sunnib riik neid siiski kaudselt sündimata lapse tapmise protsessis osalema.

Iirimaa on hetkeseisuga ka ainus riik maailmas, kus on rahvahääletusega röövitud eluõigus tervelt oma rahva segmendilt.

Abordivastase organisatsiooni Right To Life UK kõneisiku Clare McCarthy sõnul on "tõesti julgustav, et nii paljud arstid Iirimaal keelduvad abortide sooritamisest", kuna "nad mõistavad, et nende ametialane kohus hoolitseda oma patsientide tervise eest laieneb nii emale kui ka lapsele":

"Paljud arstid valivad selle elukutse, et elusid päästa, mitte neid lõpetada. Seetõttu kujutaks selle elukutse fundamentaalne moonutamine abordi läbi ning selles osalemisest keelduvate arstide karistamine endast väga tõsist riikliku rõhumise vormi.

Kui enamik Iirimaa arste oma karjääri alustasid, olid sündimata laste jaoks paigas tugevad seaduslikud kaitsed. Oleks sügavalt ebaõiglane sundida arste aborte sooritama nüüd, kui need kaitsed on eemaldatud, kuna abortide sooritamine ei olnud kunagi osa nende töökohustustest, see ei kujuta endast tervishoiuteenust ning läheb sügavalt vastuollu nende südametunnistusega."

Toimetas Martin Vaher.