Foto: Bigstockphoto

Iiri valitsusel on plaan kehtestada vihakõneseadus, mille kohaselt oleks keelatud muuhulgas arvutis sellise materjali „valmistamine või omamine", mis võib solvata mõnda sugu või religiooni.

Seaduseelnõu kriitikud osutavad, et see viib otseselt uue kriminaalkuriteo liigi „mõttekuritegu" loomisele, vahendab Daily Mail. See tähendab selget nn poliitilise ebakorrektsuse väljajuurimist näiteks ka juriidilistes väitlustes transinimeste õiguste üle ning kõrvaldab igasuguse loomuõigusliku sotsiaal- ja moraaliõpetuse avalikust ruumist. 

Teema tõsidust seoses eelnõuga märgib ka Twitteri omanik Elon Musk, osutades, et eelnõu on „massiivne rünnak sõnavabaduse vastu".

Eelnõu asendaks praeguse, juba 34 aastat kehtinud nn vihakõneseaduse, mille alusel on nende aastate jooksul mõistetud süüdi 12 inimest, kusjuures praegune seadus ei puuduta sugu või seksuaalset sättumust. 

Uus seadus toob süüdistuse esitamise künnise märkimisväärselt allapoole. Nii näiteks on ette nähtud kuni viieaastane vangistus „tahtliku või hoolimatu" suhtluse ees, mis õhutab vägivalda või vihkamist nn kaitstud tunnuste vastu, milleks peetakse sugu või religiooni. 

„Tsensuurikultuur kasvab lausa steroidide peal," märgib Iiri sotsiaalkonservatiivse partei Aontu liider Peadar Toibin ja lisas: „Inimesed kardavad, et tsensuur tungib oluliste küsimuste ausasse ja lugupidavasse aruteludesse."

Toimetas René Allik