Iiri peaminister Leo Varadkar ja lasteminister Katherine Zappone (pahemal) pressikonverentsil abordireferendumi "rõõmusõnumit" kuulutamas. Foto: Scanpix

Iiri ministrid on üksmeelselt kiitnud heaks referendumi korraldamise mai lõpus eesmärgiga tühistada riigi põhiseaduse 8. parandus, mis välistab abordi, tagades sündimata lapsele ja emale võrdse õiguse elule.

Tervishoiuministrile Simon Harrisele anti luba alustada tööd seaduse kallal, mis võimaldaks piiranguteta aborti Iirimaal kuni sündimata lapse 12. elunädalani, kuigi ühe allika andmetel peetakse selles küsimuses veel maha eraldi arutelu.

Iirimaa avalikust homoseksuaalist peaministri Leo Vardakari väitel on käes aeg lõpetada nende naiste "kriminaliseerimine ja häbimärgistamine," kes oma lapsest lahti saada soovivad.

Teadaolevalt on Iirimaal juba pikemat aega käinud lobitöö ja kampaania elu pühaduse vastu, mida teiste hulgas edendab ja rahastab miljardär-aktivist George Soros.

Iirimaa põhiseaduse kaheksas parandus (aastast 1983) tagab "sündimata laste õiguse elule ning, austades ühtlasi emade võrdset õigust elule, garanteerib selle õiguse austamise ja kaitse."

Kümned tuhanded iirlased kogunesid mereranda palvetama