Poola president Andrzej Duda ja Eesti president Toomas Hendrik Ilves Tallinnas, 23. august 2015. Foto: Liis Treimann, Postimees/Scanpix

President Toomas Hendrik Ilves ütles Varssavis kohtumisel Poola riigipea Andrzej Dudaga, et rändekriis on toonud Euroopa Liidu ristteele ja meie tuleviku määrab, kuhu me pöörame. Ilvese sõnul on Eesti valinud solidaarsuse ja Euroopa Liidu ühtsuse suuna.

Euroopat ja meist igaühte aitab edasi Euroopa-meelsus, rõhutas Ilves. Tema sõnul on Eesti-Poola lähedased suhted olulised nii piirkondlikult kui ka NATO-s ja Euroopa Liidus.

Presidentide kohtumise ametlikule osale eelnes ülimalt aus ja avameelne neljasilmakohtumine. "Oleme sõbrad, kes saavad rääkida kõigil teemadel, olgu need kuitahes rasked," kommenteeris Ilves.

Oktoobri lõpus toimunud üldvalimistel tuli Poolas võimule euroskeptiline erakond Õigus ja Õiglus (PiS). Ka kevadel ametisse astunud president Duda oli enne Poola riigipeaks saamist selle erakonna liige.

Brüsseli-meelsed suhtuvad Õiguse ja Õigluse võimuletulekusse ja tegevusse riigi juhtimisel üha kasvava nördimusega. Euroopa parlamendi sotsist president Martin Schulz ütles alles hiljuti, et "Poolas toimuval on riigipöörde tunnused ja see on dramaatiline."

Tänavu augustis tegi Poola riigipea oma esimese välisvisiidi just nimelt Eestisse.

Loe lähemalt siit.