Riigikogu arutamas Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatusel maksusüsteemi tuleviku üle. Ettekannet peab ettevõtja Indrek Neivelt. Foto: Merje Meisalu, riigikogu fotoarhiiv

Indrek Neivelt tõdes 11. märtsil sotsiaalmeedias, et Eestis valitseb "vaikiv ajastu".

Neivelti postituse taustaks on reedel 10. märtsil ERRi uudisteportaalis ilmunud rahvusringhäälingu palgal oleva ajakirjaniku Huko Aaspõllu intervjuu Reformierakonna poliitiku Jürgen Ligiga. Hansapanga endine juht teeb tähelepaneku, et isegi Ligi sugune võimupartei liige "ei või oma arvamust avaldada".

Neivelt kirjeldab lühidalt oma kogemusi, kuidas juba 15 aastat tagasi ei julgenud inimesed, sealhulgas ülikoolide professorid, oma mõtteid vabalt välja öelda, kuna "valede arvamuste" eest kardeti rahastuse kaotuse näol valitsuse kättemaksu. Kui Neivelt koos oma mõttekaaslastega asutas Arengufondi, siis võeti sinna tööle Heido Vitsur ja üheks põhjuseks oli soov anda Eesti ühele võimekamale majandusteadlasele võimalus "vabalt ja sõltumatult arvamust avaldada".

Vitsur julges rääkida midagi, mis ei läinud kokku partei peajoonega.

"See aga ei sobinud valitsejatele, sest Vitsur julges rääkida midagi, mis ei läinud kokku partei peajoonega. Pidevalt oli see valitsejatele kondiks hambus. Arengufond lõpetati nii, et Arengufond likvideeriti ja asemele loodi uus ning samasugune. Ainult teise nimega," jätkas tuntud pangandustegelane.

Ta juhib tähelepanu, et rahandusministeeriumis, kus töötavad eesti kõige võimekamad maksude spetsialistid, peavad nemadki rääkima ainult võimuritele meelepärast juttu. "Ülikoolide teadlased hoiavad pigem suu kinni või räägivad seda, mida valitsus kuulda soovib. Väikselt suunurgast võib midagi ju öelda ka. Aga teatud piirides. Paljud ettevõtjad sõltuvad riigist. Ka nendel on parem vait olla." 

Neivelt pole mitte kuidagi rahul Aaspõllu küsimusega Ligile: "Meil on ju ometigi Eestis Tõnis Paltsid ja Indrek Neiveltid, kes ütlevad, et raha ei tulegi kunagi tagasi maksta."

Tema sõnul on Eestis alles ainult üksikud inimesed, kelle hulgas on Tõnis Palts, kes julgevad asjadest õigete sõnadega rääkida ja "arvavad, et elaks nii [eestlased võiksid elada sama hästi] nagu teised eurooplased".

Kuid "meiesuguseid alandab riigi palgal olev ajakirjanik," lõpetab Neivelt postituse. Talle ei meeldi tõik, et Aaspõllu rääkis "neiveltitest ja paltsidest" kui ühisnimetajast.

Kogu majandustegevuse üheks alustalaks, nii mikro- kui makrotasandil, on SWOT analüüs, mis nõuab muuhulgas oma nõrkuste sõnastamist. Kui nõrkustest ei tohi rääkida – mida vaikiv ajastu tähendab – siis pole võimalik probleeme lahendada ja need kuhjuvad.

Toimetas Karol Kallas