Foto: Piqsels

Indrek Neivelt leiab sotsiaalmeedias, et kliimaministeeriumist välja tilkunud rohepöörde seadustamise kavad on alusetud ja hullumeelsed.

Tuntud ettevõtja kommenteeris Eesti Rahvusringhäälingu uudisteportaalis avaldatud uudislugu: "Kliimaseaduse ideed: rohkem metsa, ummikumaks, elektritaksod ja puithooned."

Neivelt kirjutab: 

"Rohepöörde tegemisel on vaadeldud kõiki erinevaid valdkondi ja tekitatud konkreetne tegevusplaan CO2 vähendamiseks."

"Mis [sellest tegevusplaanist] välja tuleb," küsib ta?

Kliimaministeeriumi vastuste näiteks toob Neivelt põllumajanduses väheviljakate alade metsastamise, loomade arvukuse pidurdamise ja muu sarnase.

Endine tipppankur selgitab kliimaministeeriumi ideede taustaks:

"Mulle meenus ajusopis, et 1939. aasta statistika järgi oli toona põllumajandus kordades suurem. 

Kontrollisin järele. 

1939 oli Eestis 2,7 miljonit hektarit põllumajandusmaad ja tänasel päeval on alla miljoni hektari. Lehmi oli 1939. aastal 480 000 ja 2021. aastal 83 000. Hobuseid oli enne sõda 218 000.

Ehk siis "väheviljakad maad" on 85 aastaga juba "metsastatud" ehk maakeeli võssa kasvanud. Loomi on samuti kordades vähem. Aga "planeedi päästmise" nimel peaks olema veelgi vähem."

Neivelt avaldab tõsist kahtlust, et Eesti põllumajanduse kahandamine ja veelgi suurema hulga põldude võsastamine aitab kuidagi "Maa ära põlemist ära hoida". Samuti paneb ta imeks inimesi, kes võivad sellist juttu uskuda. "85 aastat tagasi ei tekitanud oluliselt suurem põllumajandus kliimaprobleeme ja nüüd tekitab," küsib Neivelt?

Tema hinnangul on arusaadav, miks Euroopa põllumehed meelt avaldavad. "Sellise hulluse vastu ei saagi teistmoodi."

Kliimaministeeriumi töötajatele soovitab Neivelt hakata juurvilju kasvatama, sest maalähedane tegevus ravib muuhulgas vaimuhaiguseid:

"Aga ministeeriumi töötajatele tuleks soovitada kevadel porgand ja kartul maha panna. Kindlasti mõjub see hästi nii füüsilisele kui vaimsele tervisele."

Toimetas Karol Kallas