Kristliku taksojuhi kleebised. Foto: erakogu

Saksamaal Esseni linnas elavale kristlusesse pöördunud moslemile ähvardati määrata 1000 euro suurune trahv selle eest, et mehe takso tagumisele aknale olid kleebitud piiblisalmid.

Jalil Mashali esitas kaebuse esialgselt väljastatud 88,50 euro suuruse trahvinõude peale, mis määrati talle pärast seda, kui mees oli oma takso tagaklaasile kinnitanud kleebise, mis tsiteeris Jeesuse Kristuse sõnu "Mina olen Tee ja Tõde ja Elu". 

Saksamaa lääneosas asuva endise söekaevanduskeskuse Esseni ametiasutused väidavad, et kleebise näol on tegemist "ebaseadusliku religioosse reklaamiga", mis olevat taksoseaduste kohaselt keelatud.

Mashali ise ütleb, et sõnum väljendab pelgalt tema usku, kusjuures märgi väike suurus ja paiknemine sõiduki tagaaknal ei tegevat sellest reklaami.

"Jeesus on parim, mida ma võiksin kellelegi soovitada, sest ta muutis mu elu," tõdeb Mashali. "Sellepärast on mul see kleebis ka oma autole kinnitatud, et kõik huvilised saaksid seda näha. Ma ei soovi kellelegi probleeme põhjustada, aga ma arvan, et ma ei ole midagi valesti teinud."

Iraanis sündinud Mashali saabus Saksamaale 33-aastaselt ravile pärast seda, kui ta oli 13-aastaselt liiklusõnnetuses kaotanud osa oma jalast. Mashali sõnas, et ta paranes kroonilisest jalavalust pärast seda, kui üks kristlane palvetas ta eest haiglas viibimise ajal. 

Juhtum juhatas Mashali piiblit lähemalt uurima ning tegi temast lõpuks kristlase. Mashalit esindava inimõiguste ühenduse ADF Internationali juristi Lidia Riederi sõnul on Esseni ametivõimude tegevus käsitletav sõnavabaduse lämmatamise katsena. 

"Vabas ühiskonnas ei tohi valitsus vaigistada rahumeelseid usuavaldusi," sõnas Rieder oma avalduses. "Jalili tegusid kaitseb inimõigus usuvabadusele, mis hõlmab muuhulgas õigust jagada oma vaimseid veendumusi teistega. Riik peab hoiduma selle vabaduse ebaõiglasest piiramisest."

"Olen tänulik sellele riigile – riigile, kus igaüks peaks olema vaba oma usku väljendama. Ma loodan, et saan seda ka edaspidi teha ja seetõttu otsustasin kaevata mulle määratud trahvi edasi," ütles Mashali.

Toimetas Markus Järvi