NASA foto aastast 1986, kus on näha Islandil paiknev Okjökulli nimeline liustik. Foto: Scanpix

Island, mis on riik, kus tapetakse pea sada protsenti diagnoositud Downi sündroomiga sündimata lastest, pidas liustiku matuseid, vahendab LifeSiteNews.

Okjökulli – või lühemalt Ok – nimeline liustik laius 1890. aastal kuueteistkümnel ruutkilomeetril. 2012. aastaks oli selle pindala kahanenud vähem kui kaheksa ruutkilomeetrini ja 2014. aastal tegid Islandi teadlased kindlaks, et see enam ei liigu.

Islandi geoloog Oddur Sigurðsson rääkis Prantsuse ajakirjandusele, et "[…] me otsustasime, et tegemist ei ole enam elava liustikuga. See oli ainult surnud jää, see enam ei liigu."

Möödunud pühapäeval (18. augustil) kogunes ligikaudu sada inimest, kelle seas olid Islandi peaminister Katrín Jakobsdóttir ja Iirimaa endine president Mary Robinson, liustiku endisele asukohale mälestustseremooniale. 

Sulanud liustiku kohale paigaldati Inglise ja Islandi keelne mälestustahvel, millel seisab: "Kiri tulevastele põlvedele. Järgmise kahesaja aasta jooksul kaovad samal viisil kõik meie liustikud. See mälestusmärk annab teada, et me oleme olukorraga kursis ja teame, mida teha. Ainult teie saate teada, kas me võtsime midagi ette."

Sigurðsson võttis mälestusteenistusele kaasa surmatunnistuse, millega soovis tähelepanu juhtida "kliimakriisile".

Sulanud liustiku leinajate hulka kuulub ka paavst Francsicus, kes viitas kadunud liustikule käesoleva kuu alguses intervjuus Itaalia ajalehele La Stampa. Intervjuu teemaks oli peamiselt keskkonnateemaline entsüklika "Laudato Si" ja eelolev Amasoonia sinod. 

Intervjuus rääkis paavst: "Ma lugesin hiljuti suurest, pea täielikult ära sulanud, Islandi liustikust ja nad on sellele püstitanud hauamonumendi."

Kuid kaduvaid Islandi liustikke saadab kurb iroonia: sealsed Downi sündroomiga sündimata lapsed kaovad lihtsalt ära. 

Tõsiasi on see, et pea kõik Islandil diagnoositud Downi sündroomiga looted aborteeritakse. 2009. aastal sündis Islandil ainult kolm Downi sündroomiga last. 2017. aastaks ei olnud viie aasta jooksul Islandil sündinud ühtegi viidatud geneetilise defektiga uut ilmakodanikku.

2017. aastal kirjutas Breitbart, kuidas üks Islandi geneetik kiitles, et nende riigis on Downi sündroom likvideeritud.

"Minu arusaamise kohaselt me oleme oma ühiskonnas peaaegu saja protsendiliselt likvideerinud Downi sündroomi. Islandi Downi sündroomiga laste hulk on pea olematu," rääkis Karl Stefansson toona.

Landspitali Ülikooli haigla nõunik Helga Sol Olafsdottir annab mõista, et tema arust ei ole Downi sündroomiga laste aborteerimises midagi valet.

"Me ei vaata abordile kui mõrvale, me vaatame sellele kui lõpetatud asjale," põhjendas oma seisukohti Olafsdottir.

Toimetas Karol Kallas