Itaalia parlamendis esineb peaminister Giuseppe Conte (keskel), kelle kõrval istuvad asepeaministrid Luigi Di Maio (vasakul) ja Matteo Salvini. Foto: Scanpix

Itaalia peaministri Giuseppe Conte nõuniku sõnutsi on Euroopa Liidu liidrid nende euroskeptilise valitsuse pärast hirmul ning üritavad seda meeleheitlikult abortida, et välistada "populistliku" ülestõusu kulutuli kogu blokis.

Nagu kirjeldas olukorda liiga ridadest pärit Giancarlo Giorgetti, tahab "Itaalia ja Euroopa vana valitsev klass seda valitsust abortida. EL kardab, et kui meid Itaalias edu saadab, järgivad meie eeskuju ka teised riigid. Nad ei taha toita teisi populistlikke liikumisi."

"Kõike kasutatakse meie vastu ära," jätkas nõunik, kes eeldab "spekulantide" rünnakut Itaalia finantsturgude vastu juba augusti teises pooles.

Itaalia aktsiad ja võlakirjad on olnud surve all juba mõnda aega – tulenevalt kartustest, et Itaalia valitsus võib kiskuda ribadeks liidu eelarvereeglid.

Giorgetti kinnitab, et Itaalial on enda kaitsemiseks ressursid olemas.

"Kui turgudel puhkeb torm, avame me oma vihmavarju," ütles ta. "Itaalia on suur maa ja omab ressursse, et reageerida – tänu eraisikute suurtele säästudele."

Samal ajal väljendas Liiga vanemökonomist Claudio Borgi muret euroala stabiilsuse pärast. Ta hoiatas, et Euroopa Keskpanga kava oma stiimulitega otsad kokku võtta võib Itaaliat tugevasti kahjustada.

"Me peaksime muretsema euro pärast, mitte kiitma selle väidetavat stabiilsust," hoiatas ökonomist.

Tema nägemuses on võimalusi kaks. Kui "turugarantiid paika ei panda, tuleb meil valmistuda plaaniks B," paotas ta plaane.

"Kaubavahetuse ülejääk meil juba on. Niipea kui meie oma raha tagasi tuleb, on meil hoobilt superülejääk."

Itaalias taheti tuua tagasi liir

"Hotel California" ehk eurost ei lahkuta