500 Soome marka. Foto: Wikimedia Commons

Seitse Soome majandusteadlast selgitavad oma töös How to leave the Eurozone: The case of Finland, et Euroopa ühisraha maha jätta on üllatavalt odav, rahvusvaluuta kasutamine aga kasulik.

Samuti soovitavad teadlased lahkuda euroalast mitmekesi, sest siis saaks vältida väikesele üksikule lahkujale kaela kukkuvat kibedat karistust.

Töö autorid toonitavad küll, et on poliitiliselt neutraalsed, kuid on oma avastustega siiski heitnud valgust väljumise positiivsetele aspektidele, kirjutab Express.co.uk.

Soome hüpoteetilise eurost lahkumise näitel nendivad teadlased, et samm saaks astutud võib-olla vaid 10 miljardi euro eest ning seejuures tuleks "lähiperspektiivis esinevaid kulutusi kõrvutada rahvusvaluutast potentsiaalselt tuleneva pikaajalise tuluga."

Ja nad arvavad, et "pikemas perspektiivis võib eurost lahkumise tulu Soomele olla märgatav," seda näiteks tänu võimalusele vajadusel kärmelt vahetuskurssi korrigeerida.

Lisaks parandaks rahvusvaluuta omamine "demokraatlikku kontrolli" riigi üle.

Väljaspool euroala olles "on kasu ka sellest, et siis on võimalik eralduda tendentsist kasvava poliitilise föderalismi suunas ning haarata tagasi demokraatlik kontroll riigi siseasjade üle."

Töö autorid panevad Soome ja teiste liikmesriikide valitsustele südamele tõsiselt kaaluda euroalast väljumise võimalust – kasvõi selleks, et olla valmis süsteemi vältimatuks kollapsiks.

"Väita, et poliitilised konstruktsioonid nagu euro ei saa läbi kukkuda, oleks samuti suure ignorantsuse märk," väidavad teadlased, sest "teatud hetkel juhtub see alati."