Keset Itaalia palavaid koalitsioonikõnelusi on Luigi Di Maiole kingitud lill. Kui kõik läheb libedalt, hakatakse vaestele varsti heldelt kodanikupalka maksma. Foto: Scanpix

Itaalias valitsust moodustada üritavad erakonnad on andnud teada, et nende “Saksa-stiilis” valimislepingu koostamine võib veel venida, ning samuti tahavad nad leida peaministriks sobiva isiku, kes poleks aga ei Liiga liider Matteo Salvini ega ka Viie Tähe Liikumise eestvedaja Luigi Di Maio.

President Sergio Mattarella on andnud erakondadele aega atra seada, kirjutab Ansa.it ja lisab selgituseks, et Salvini sõnutsi käivitub valitsuskoostöö Viie Tähega üksnes siis, kui võimalik on päriselt midagi saavutada.

Eesmärgiks oleks vabaneda euroalas kehtivatest eelarvepiirangutest ning lisaks soovib Salvini, et ta käed oleksid vabad tegelemaks migratsiooniprobleemiga.

Salvini sõnutsi arutavad nad Di Maioga Itaalia asju “konstruktiivselt ja isegi särtsakalt.”

Nii Liiga kui Viis Tähte tahavad konsulteerida loodava valitsusleppe osas oma valijatega ning Liiga paneb selleks kogu Itaalias püsti telgikesed. Viis Tähte võib piirduda internetiküsitlusega.

Kui mitu päeva see kõik aega võtab, pole teada. Allikate sõnutsi annavad erakonnad presidendile märku, kui nad omadega valmis on.

Nagu nendib ZeroHedge, ei klapi itaallaste plaanid rahaliselt kuidagi kokku eurotsooni eelarvereeglitega ning võivad olla ellurakendamiseks suisa kõlbmatud.

Näiteks tahetakse kärpida nii ettevõtete kui eraisikute makse, tõsta sotsiaaltoetusi ning tühistada 2011. aastal vastuvõetud reform, millega oluliselt tõsteti pensioniiga.

Viie Tähe jaoks esmatähtis “kodanikupalk” vaestele läheks maksma ligikaudu 17 miljardit eurot aastas. Liigale olulised maksukärped rööviksid riigituludest 80 miljardit eurot aastas.

Nüüd räägime majandusest: Brüssel hoiatab Itaaliat