Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid leiab, et Eestis on demokraatia defitsiit. Keskerakond toetab tema sõnul otsedemokraatia vahendite kasutamist ja valmistab praegu ette referendumeid kooseluseaduse ja pagulaste teemal.

Jaanus Karilaidi arvates Eesti ei ole piisavalt demokraatlik riik, sest rahva tahtest on korduvalt üle rullitud – näiteks kooseluseaduse, maksude või presidendi otsevalimiste küsimuses. “Eestis on demokraatia defitsiit,” on Karilaid veendunud.

Karilaidi sõnul on otsedemokraatia tööriistad Keskerakonna kui rahvaliikumisest välja kasvanud partei jaoks loomulikud. Erakond toetab presidendi otsevalimist ja referendumite läbiviimist.

“Ka praegu me valmistame ette kahe referendumi [korraldamiseks] õigusakte – üks on kooseluseaduse tühistamise küsimuses ja teine on pagulasteemal. Mõlemad küsimused on ühiskonnale väga olulised,” ütles Karilaid ja lisas, et kui vastavad eelnõud jõuavad parlamenti, loodetakse ka teistelt opositsioonierakondadelt toetust saada.

Rahval peaks Karilaidi arvates olema õigus tagasi kutsuda saadikuid ja laiali saata parlamenti. Praegune olukord on teinud poliitikud väga mugavaks, survet valija poolt on liiga vähe. Poliitikud “ärkavad” 7–8–9 kuud enne valimisi, teades, et valija mälu on lühike. “Oleme näinud, et valijat on korduvat ära petetud,” tõdeb Karilaid.