Maailma ainsa usaldusväärse superriigi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini. Foto: Scanpix

"Nüüd vajab maailm tugevat Euroopa Liitu nagu ei kunagi varem," ütles eile Euroopa parlamendi ees Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini.

"Maailm vajab – nagu mainis mullu oma kõnes [USA president Barack] Obama, multilateralismi ja ÜRO süsteemi tugevat toetajat.

Maailm vajab superriiki (ingl. k. superpower) … sest jah, me oleme. Me oleme superriik.

Mõnikord me ei saa aru[gi], aga me oleme.

[Superriiki], mis peab oma sõna ja [peab kinni] rahvusvahelisest õigusest. Ja lepetest, millele ta alla on kirjutanud.

Maailm vajab globaalset rahu [tagavat] jõudu ja samuti tugevat majandust selle jaoks, sest mis iganes Brexiti protsess toob, me jääme ikkagi [suuruselt] teiseks majanduseks maailmas ja suurimaks turuks maailmas.

Maailma vajab globaalset rahu [tagavat] jõudu, mis on usaldusväärne, etteaimatav, monoliitne (ingl. k. solid), järjekindel, koostöövalmis, tark, tugev ja rahulik."

Euroopa Liidu tulevane armee ei ole Mogherini sõnutsi mõeldud kontinendi militariseerimiseks, vaid just Brüsselile kaalu andmiseks maailmaareenil.

Kaikuvate kiiduavalduste saatel teatas Mogherini, et "on olemas alternatiiv isolatsiooni, hirmu, protektsionismi ja vastuseisu [edendavale] välispoliitikale, ja see on Euroopa tee."

"Täna on ainult üks globaalne jõud, mis on usutav, usaldusväärne ja etteaimatav mitte üksnes oma kodanike, vaid ülejäänud maailma jaoks – ja see on Euroopa Liit!"

Kui keegi üritab jätta endast kõva mehe muljet, siis on see tegelikult "nõrkuse märk."

"Las ma ütlen teile, et vahel on vaja rohkem tugevust et naeratada, kui karjuda," ütles vaat et iga lause järel magusalt naeratav Mogherini.

Juncker Euroopa Liidust: kogu maailm imetleb meid