Kaader NSVLi 1986. aastal valminud ulmefilmist Kin-dza-dza. Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Šoti päritolu tuntud meediategelase James Melville'i sõnul on jõuk ülirikkureid võtnud pähe uue maailmakorra kehtestamise ja normaalsetele inimestele müüakse seda düstoopiat "vooruslikkuse" pähe.

"Üks ajaloo kõige kurvemaid õppetunde on järgmine: kui meile piisavalt kaua kärbseid pähe aetakse, siis me kipume tagasi lükkama kõik tõendid, mis kärbeste pähe ajamisele osutavad. Me ei ole enam huvitatud tõele jälile saamisest. Kärbsed on meid endasse haaranud. Liiga valus on tunnistada, seda isegi endale, et meid on tüssatud. Kui sa kord annad võimu enda üle šarlatani kätte, siis peaaegu mitte kunagi ei saa seda enam tema käest tagasi."  

Carl Sagan: Deemonitest vaevatud maailm. Teadus kui küünal pimeduses.

(Intervjuu kõnekeele eripärasid on loetavuse huvides pisut kohendatud.)

Meediaekspert ja ühiskonnakriitik Melville andis 15. novembril telekanali GB News saatejuhile Mark Steynile intervjuu, millele viimane pani pealkirjaks "Hea Uus Ilm". Intervjuu teemaks oli nõme olukord, kus mingi klikk poliitikuid, tehnokraate ja ülirikkaid jõmme on võtnud pähe kehtestada uus maailmakord ning millist häda ja viletsust see normaalsetele inimestele tähendab. 

Intervjuu algas ühe Melville'i sotsiaalmeedia postituse ettelugemisega:

Viimase kahe aasta jooksul on toimunud ajaloo suurim maailma vara siire ülirikaste omandusse. Valitsuste, meedia, tehnokraatide ja korporatsioonide agendad riietatakse vooruslikkuse suitsukattesse, millega varjatakse tohutut rikkuste röövi, mis on inimestele toonud kaasa kohutavas koguses viletsust. See kõik on üks suur pettemanööver. 

Steyn: James on nüüd stuudios. Kas see kõik [säutsus öeldu] pole mitte kõigile mõistetav? 

Melville: See on selge meile, kuid mitte suuremale osale inimestest, sest olukord on varjatud vooruslikkuse suitsukatte taha. 

Kui te vaatate, siis näiteks kümme maailma kõige rikkamat inimest on pandeemia ajal oma rikkust kaks korda kasvatanud. 99 protsendi inimeste vara on samas reaalvääringus vähenenud.

Sellist olukorda selgitatakse vooruslikkusega. Vooruslik on ennast [nakkuse eest] hoida ja piiranguid tuleb järgida sinu enese hüvanguks.  

Maailma ajaloost on palju õppida ja üheks õppetunniks on vooruslikkus ning kuidas autoritaarne võim kasutab vooruslikkust ära väites, et nii on turvaline. Inimesed lähevad selliste asjadega kaasa. 

Ma olen tummaks löödud. Ma pean ennast pahempoolseks, kuigi paljud inimesed ütlevad, et ma olen äärmusparempoolne vandenõuteoreetik. Ma ei ole seda. 

Pahemas poliitilises spektris asuvad inimesed vaatavad kogu seda jama ja nad lasevad endale valitsuste, tehnokraatide ja meedia poolt kärbseid pähe ajada ning usuvad [Covidi režiimi] narratiivi. 

Mis oleks saanud siis kui mõni vasakpoolne oleks kakskümmend aastat tagasi öelnud, et nad hakkavad orjalikult kummardama meie suurt meediat, miljardäre ja suurt ravimitööstust? Vasakpoolsetega on juhtunud, et vasakpoolsed on minu maha jätnud, kuid ma ise olen jätkuvalt jäänud vasakule.

Ma arvan, et me elame olukorras, kus inimesi on läbi ja lõhki tüssatud. Ma arvan, et see oli Carl Sagan, kes ütles kärbeste pähe ajamise kunsti (the art of the Bamboozle) kohta, et mida kauem inimestele kärbseid pähe ajada, seda vähem on nad valmis uskuma, et neile on kärbseid pähe aetud. Kui nii tehakse, siis inimesed pole enam kindlad, mis on tõde ja mis vale, aga nad järgivad vooruslikkuse narratiive.

Vaadake näiteks Suurt Lähtestamist. Kui keegi räägib midagi Suurest Lähtestamisest, siis riputatakse talle kohe külge vandenõuteoreetiku silt. Kuid see pole isegi enam mingi saladus. Klaus Schwab kuulutas seda G20 kohtumisel ja samamoodi Bill Gates

See pole enam mingi suvaline pressiteade, see pole enam isegi suits ja peeglid, kõik on avalik ja selle narratiivi võiks ära unustada, et Suurest Lähtestamisest rääkivad inimesed on vandenõuteoreetikud. 

Tänaseks on sellest saanud vandenõu tegevuskava ja seda õigustatakse vooruslikkusega, et inimesed sellega kaasa läheksid. Suur Lähtestamine tähendab väidetavalt ainult head ja inimesed, kes sellesse usuvad, on vooruslikud ning head. Me peame astuma sammu tagasi ja üritama näha, et tegelikult on tegemist tohutu varade ümber kantimisega.

Vaadake, mis toimub maadega, mis toimub rahaga, mis toimub andmetega, mis toimub inimeste terviseautonoomiaga. See kõik on haaratud vandenõusse, kus nad üritavad meid kontrollida, võtta ära meie vabadused ja see lõpeb olukorraga, kus "meil ei ole midagi ja me oleme õnnelikud".

Tegelikult meil ei ole lõpuks midagi ja me tunneme ennast äärmiselt sandisti. Ainult miljardärid ja tehnokraadid on õnnelikud, sest neil on rohkem vara, rohkem raha, parem ligipääs inimeste andmetele, mis tähendab suuremat kontrolli ning võimu.  

Toimetas Karol Kallas