Rootsi demokraatide juht Jimmie Åkesson Foto: Scanpix

Rootsi mõjuka parema ilmavaatega Rootsi demokraatide partei juhi Jimmie Åkessoni sõnul peab Rootsi riik kehtestama seadused, mille alusel võib riik omastada ja lammutada mošeed, milles kuulutatakse sõnumeid, mis ei sobi kokku lääne väärtustega.

Julge islamismi vastu suunatud sõnumiga esines Åkesson laupäeval 25. novembril ühes Skandinaavia vanimas linnas Västeråsis toimunud Rootsi Demokraatide kongressil. Lisaks leidis partei esimees, et Rootsis peab ära keelama uute mošeede ehitamise, vahendab ReMix.  

Åkessoni sõnul levitatakse Rootsi islami pühakodades islamistlikke ideid ja läänevastast propagandat, mis omakorda tungib riigi ühiskondlikku lõime ning tekitab kogukondade vahel lahkhelisid.

"See ei ole õige tulla meie riiki ja ehitada monumente võõrale ning imperialistlikule ideoloogiale," rääkis ta parteilastele.

"Pikas perspektiivis me peame hakkama selliseid mošeede hooneid, kus levitatakse demokraatia-, Rootsi-, omasooiharate- ja juutide vastaseid sõnumeid või üldiselt väärteavet Rootsi riigi kohta, riigi poolt üle võtma ning neid lammutama," jätkas Åkesson. 

"Lõplikult peavad linnapildist kaduma minaretid, kuplid ja poolkuud, mis kujutavad endast ausambaid islamile," lisas ta.

Oma kõne järel Aftonbladetile antud intervjuus rõhutas Åkesson, et inimestel peab olema õigus "kohale, kus nad saavad koguneda ja jumalat kummardada või täita religioosseid rituaale. Kuid probleem tekib siis kui oma usku hakatakse teistele peale sundima, nagu näiteks ehitama monumente ja üle linna palvekutseid edastama. Meie arvates ei ole see mõistlik." 

Rootsi Demokraatidel on käesoleval valimisperioodil Rootsi poliitikas märkimisväärne mõju, sest tänu neile on võimul moderaadi Ulf Kristerssoni juhitud valitsus.

Åkessoni mošeede kriitika osutub tõenäoliselt veel üheks takistuseks, miks Türgi Rootsi astumist NATO-sse heaks ei taha kiita ja toob kaasa teiste islamiriikide hukkamõistu.

Seni on Türgi keeldunud Rootsi NATO-sse astumist heaks kiitmast, kuna riik on võimaldanud põletada Koraane ja võtnud vastu mitmeid kurdi sisserändajaid, keda Türgi peab terroristideks.

Toimetas Karol Kallas