JK Rowling. Kirjastuse Hachette'i virgunud töötajad nõuavad tema libasooliste vastaste vaadete pärast autori uue raamatu ilmutama jätmist. Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi kirjanik J. K. Rowling ei pea libasoolisi naisi päris naisteks. Tema kirjastaja töötajad arvavad, et autori selline arvamus teeb neile haiget ja nõuavad kirjastuselt autori eemaldamist. 

Rowling sattus käesoleva kuu alguses virgunute (woke) viha alla, kui leidis, et muutsoolised libanaised – transsoolisus – on kontseptsioonina naiste õiguste kui sellise vastu, vahendab Daily Wire. 

"Kui bioloogiline sugu pole päris, siis ei ole olemas ka homoseksuaalsust. Kui bioloogiline sugu pole päris, siis viletsust, milles naised üle maailma on sunnitud elama, pole olemas. Ma tunnen ja armastan libasoolisi inimesi, kuid kui me ei tunnista bioloogilise soo kontseptsiooni, siis me ei saa suure hulga inimestega rääkida mõtestatud viisil nende eludest. Tõe rääkimine ei ole vihakuritegu," säutsus Rowling 7. juunil.

"Naised, nagu mina, on aastakümneid kaasa elanud transsoolistele inimestele ja tunnevad nendega hingesugulust, kuna nad on sarnaselt naistega haavatavad ning kannatavad meeste vägivalla käes. Idee, et mina või minusugused naised "vihkaksid" transsoolisi naisi lihtsalt selle pärast, et me arvame, et bioloogiline sugu on päris ja oleme selle tõttu kannatanud, on absurdne," jätkab kirjanik.

Peale selliseid postitusi sattus Rowling sotsiaalmeedia virgunutejõugu viha alla. Harry Potterit kehastanud näitleja Daniel Radcliffe ja "Fantastiliste elukate" peategelast mänginud Eddie Redmayne viskusid libasooliste inimeste kaitsele. Samuti võluripoisi filmis kaasa löönud Emma Watson ja Rupert Grint kuulutasid, et "transsoolised naised on naised ja transsoolised mehed on mehed."

Rowling on endale kindlaks jäänud ja ei vabanda. Novembris peaks autoril ilmuma kirjastuses Hachette  lasteraamat "The Ickabog". Kirjastuse lasteosa töötajad on pähe võtnud, et Rowlingu sellised – raamatusse mitte kuidagi puutuvad arvamused – teevad neile haiget ja Hachette ei tohiks tema raamatut avaldada. Kuivõrd kirjastus pole Rowlingu uue raamatu avaldamise plaane maha matnud, ähvardavad töötajad, kelle vanus on 20.–30. aastates, tööandjat streigiga.

"Hachette'i lasteosakonna töötajad teatasid juhtkonnale, et nad ei saa enam raamatuga tööd teha. Töötajate sõnul on nad Rowlingu vaadete vastu ja tahavad väljendada oma toetust transsooliste mõjugruppidele. Need töötajad on väga "virgunud" suuremas osas 20.–30. aastates ja nende jaoks on tegemist väga tähtsa küsimusega," rääkis üks tundmatuks jääda sooviv kirjastuse töötaja ajalehele Daily Mail.

Teine allikas väitis ajalehele, et selliseid inimesi on väike grupp ja neil seisab peatselt ees jutuajamine oma ülemustega.

"Selliseid nõudmisi esitas ainult väike grupp töötajaid. Näiteks kui neid palutakse toimetada raamatut, mis räägib koduvägivallast ja nad on koduvägivalla ohvrid, siis loomulikult ei sunni keegi neid selle raamatu tegemise juures kaasa lööma. Kuid käesoleval juhul on tegemist lastele mõeldud muinasjutuga. See ei ole maailma lõpp. Neil tuleb oma ülemustega jutuajamine," kirjeldas olukorda viidatud Hachette'i töötaja.

Vaatama virgunute kurtmisele on Hachette jäänud endale kindlaks ja Rowlingu raamat on kavas üllitada ettenähtud ajal. "Me oleme uhked, et meil on võimalus kirjastada J. K. Rowlingu muinasjutt "The Ickabog." Kirjastamise nurgakivi on sõnavabadus. Me põhimõtteliselt usume, et kõigil on õigus väljendada oma uskumusi ja mõtteid. Selle pärast ei kommenteeri me mitte kunagi oma autorite isiklikke vaateid ja samuti me austame töötajate õigust arvata teistmoodi, seisab ettevõtte pöördumises.

"Me ei sunni oma töötajaid tegema tööd raamatuga, mille sisu on nende jaoks isiklikel põhjustel häiriv. Kuid me tõmbame selge vahe selliste põhjuste ja selle vahele, kui meie töötajad ei ole nõus autori vaadetega, mis jäävad raamatust väljapoole. See on meie sõnavabaduse nägemuse vastu," lisas ettevõte.

Virgunute viha ärgitas Rowlingu kirjutama samal teemal ka pikema essee. Ta kirjutas oma kogemustest naisena ja põhjendas, miks ta arvab, nagu kontseptsioon, et meestest võivad saada naised, hävitab naiselikkuse.

"Täna ei piisa naiste jaoks enam sellest, et olla lihtsalt transsooliste poolt. Naised peavad omaks võtma ja tunnistama, et transsooliste naiste ja nende vahel ei ole mitte mingisuguseid erinevusi. Kuid, nagu on arvanud ka paljud naised enne mind, "naine" ei ole kostüüm. "Naine" ei ole mehe peas olev idee. "Naine" ei ole roosa aju, kui talle meeldivad Jimmy Chood, ega ole see, et ta usub mingitesse seksistlikesse ideedesse, mida mingil põhjusel peetakse täna progressistlikeks," arvab kirjanik.

Toimetas Karol Kallas