Volodõmõr Zelenskõi ja Joe Biden Washington DC-s 12.12.2023 aset leidnud kohtumisel Foto: Scanpix

Volodõmõr Zelenskõi kokku kutsutud rahukohtumise asemel osaleb Ameerika Ühendriikide valitsusjuht demokraatide presidendikampaania rahakogumisüritusel.

Šveitsi luksuskuurordis toimub 15.–16. juunini järjekordne Ukraina rahu teemaline tippkohtumine, millel osaleb väidetavalt üle saja riigi. Sinna pole kutsutud Venemaad ja sellel ei osale Venemaa puudumise tõttu Hiina Rahvavabariik. Ameerika Ühendriike esindavad Joe Bideni asemel asepresident Kamala Harris ja esimese julgeolekunõunik Jake Sullivan, vahendab Telegraph.

Zelenskõi sõnul tähendab Bideni kohtumiselt emale jäämine heategu Venemaale. "Putin plaksutab selle peale," rääkis ta ajakirjanikele. 

Vaatlejate sõnul osutab Bideni eemalejäämine rahukõnelustelt Washingtoni ja Kiievi "räbaldunud" suhetele. 

Rahuteemalisele kokkusaamisele oodatakse rohkem kui saja riigi juhte ja esindajaid, kes peaksid seal heaks kiitma Zelenskõi tahtmised võimaliku rahu osas Venemaaga.

Valge maja kinnitas, et see toetab "õiglast ja kestvat rahu".

6. juunil osaleb Biden Prantsusmaal Normandia Dessandi (D-päeva) 80. aastapäevale pühendatud mälestusüritusel, kuhu Emmanuel Macron kutsus ka Venemaa esindajad. Samuti osaleb Biden Itaalias Fasano linnas 13.–15. juunini toimuval G7 tippkohtumisel, mis lõpeb päev enne Šveitsi koosolekut.

Lisaks Venemaale süüdistab Ukraina valitsus Hiina RV-d, et need peletavad riike rahukohtumiselt eemale ja Zelenskõi nimetas viimast "tööriistaks Putini käes".

Hiina RV selgitab enda puudumist rahujutu ajamiselt, et kui Venemaad ei lubata osaleda, siis on sellel keeruline kohale minna.

Toimetas Karol Kallas