Joe Biden valimisüritusel Florida osariigi Tampa linnas 29.10.2020. Foto: Scanpix

Ameerika ühendriikide demokraatide presidendikandidaat Joe Biden üllitas valimisreklaami, milles Donald Trumpi võrreldakse Saksamaa juhi Adolf Hitleriga. 

25. oktoobril üllitatud videos on Bideni 2017. aasta augusti Charlottesville'i rahutuste teemaline kõne segatud kokku levimuusikakollektiivi Black Eyed Peas lauluga "Kus on armastus" ja selles esineb ka laulja Jennifer Hudson, vahendab Breitbart.

Reklaamiga üritatakse kopeerida levimuusiku will.i.ami 2008. aasta muusikavideot "Jah, me saame", milles too kasutas toonase presidendikandidaadi Barack Obama samanimelist kõne (Yes, We Can!).

Kõnealuses reklaamis räägib hingeldav Biden otse kaamerasse ja kordab sadu kordi ümber lükatud Charlottesville'i sündmusi puudutavat "väga kenad inimesed" (very fine people) valet Trumpi kohta, nagu ta oleks neonatse sedasi kutsunud. Tegelikult on Trump korduvalt öelnud, et tema arust peaks neonatsid üldse ära keelama.

Ühes Bideni reklaami lõigus näitakse lõiku Hitleri massimiitingust, kus ta tervitab rahvahulki ja need füürerile vastavad.

Bideni reklaam läheb vastuollu ka vabaühenduse Anti-Defamation League (Laimuvastane liiga; ADL), mis on vasakule kaldu juudi organisatsioon, palvega hoiduda 2020. aasta presidendikampaanias viidetest holokaustile ja natsidele.

Hiljuti mõistis ADL hukka ühe vasakpoolse organisatsiooni reklaami, milles kaheks jagatud ekraani ühel poolel näidati Trumpi kõnekoosoleku pilte ja teisel poolel Hitleri suurüritust.

Vaatamata Trumpi Hitleriga võrdlemisele väidab Biden, et tema kampaania – mida ta kutsub "võitluseks rahvuse hinge pärast" – teenib ainult ameeriklaste ja Ameerika ühtsuse huve.

Toimetas Karol Kallas