Psühholoog ja kolumnist John Mac Ghlionn kirjeldab väljaandes Epoch Times, kuidas California osariigi suurlinna San Francisco linnavalitsuse äärmusvasakpoolne poliitika on kunagisest maailma ühest kultuurikeskusest, rikkamast ja turvalisemast linnast teinud viletsuse, "fentanüüli genotsiidi" ning kaose tandri.
San Francisco (SF) on elamiseks ohtlik koht. Kui te selles väites kahtlete, siis ma osutan Darren Mark Stallcupile. Päevasel ajal on ta kunstnik, õhtusel ajal kodanikuajakirjanik, kes kirjeldab fentanüüli tarvitamise ja SF igapäevaelu õuduseid [vt osutatud sotsiaalmeedia voogu].
Stallcup elab Tenderloini linnaosas, millest on saanud kuritegevusest küllastunud narkomaanide kogunemispiirkond. Ta kirjeldab ennast kui "zombi-maailmalõpu" ja "fentanüüli genotsiidi" pealtvaatajana. Igal hommikul peab ta seiklema kõnniteel vedelevate süstalde, inimeste väljaheidete ja isegi laipade vahel. Tema sõnul on "Frisco neljanda maailma riik esimese maailma riigis".
"SFs elamine on olnud metsik kogemus," rääkis Stallcup mulle. Ta on enda sõnul vaadanud oma silmadega pealt, kuidas kultuuripealinnast sai tehnoloogiapealinn ja seejärel fentanüülipealinn. Peale seda kui suured tehnoloogiaettevõtted eesotsas Elon Muskiga hakkasid linnast ära kolima, on SF kaotanud miljardeid maksutulu.
Stallcupi sõnul "õppisid kohalikud poliitikud armastama tehnoloogiasektori maksuraha ja tänaseks otsivad nad üha paanilisemalt võimalusi, kuidas oma rahajanu rahuldada. Nende ainukene viis selleks on toetada kodutuse-tööstuskompleksi (homeless-industrial complex) ja lubada fentanüülil hävitada meie kogukondi ning korrumpeerida erinevaid vabaühendusi ja organisatsioone."
Hommikud ja õhtud algavad ning lõpevad Stallcupi jaoks ühte moodi. Ta avab ja suleb oma silmad inimeste elu eest karjete ja kiirabisireenide huilgamise peale.
"Kui elatakse Tenderloinis, on magada enamasti väga keeruline. Kortermajja, milles ma elan, on korduvalt sisse murtud."
"Kui viisakalt ennast väljendada, on selline elu traumaatiline; võitlus ellujäämise eest," lisab ta. Võitlus ellujäämise eest sõna otseses mõttes. Ta on pidanud mitmel korral röövlitega kaklema.
Stallcupi kortermaja ümbritsevad kehad (nii laibad kui vaevu elus), uskumatu kogus prügi, kodutute telgid ja lai valik narkootikumide tarvitamisega seotud vahendeid.
"Kui ma hommikuti kodust väljun, loen ma üle maas vedelevad kehad. Vahest tonksan ma neid õrnalt, et näha, kas nad on elus," räägib Stallcup.
See on nagu "Lõputu küünlapäeva" kohtumine maailmalõpu järgse, raamatus "Tee" (The Road) kirjeldatud olukorraga. Varahommikuti sõidavad tema maja juurde valged kaubabussid, kuhu laotakse mitmes kihis metallriiulitele laibad ja viiakse minema. Selline on tänapäeva USA.
Stallcupi sõnul on tegemist "humanitaarkriisi" ja "fentanüüli genotsiidiga".
Tal on õigus. SFs sureb üks inimene fentanüüli üledoosi iga kümne tunni järel.
"Vargused, vägistamised ja mõrvad on tavalised. Väikepoode rünnatakse iga päev. Toidupoed on tühjaks rüüstatud. Autodesse ja korteritesse murtakse regulaarselt sisse.
Kes selles siis süüdi võiks olla, küsin mina?
"Ma päriselt arvan, et me oleme lääne tsivilisatsiooni kokkuvarisemise tunnistajaks," leiab Stallcup. Tema sõnul on selle taga korruptsioon ja "kaosest kasu lõikavad inimesed".
San Francisco meer London Breed. Foto: Wikipedia
Eriliselt kriitiline on Stallcup SF meeri London Breedi suhtes. Selleks on ka põhjus, Breedi juhioskused on parema sõna puudumisel kirjeldatavad "verevaesena".
Stallcup ei ole ainukene sanfranciscolane, kes on usu oma linna kaotanud. Ajal kui ma seda lugu kirjutan, sulgevad Whole Foods, Old Navy ja Nordstrom (suured kaubamajad) oma uksi ja kolivad mujale. Hinnanguliselt on alates 2019. aastast SF kesklinna poodidest ligi pooled oma uksed jäädavalt kinni pannud.
Keegi ei saa neid selles süüdistada.
Fox News kirjutab, et isegi linna rikkamates piirkondades levivad massilised "löö aken sisse ja kraba" tüüpi röövimised, sissemurdmised ja avalik uimastite tarvitamine. SF Politseinike Ühingu presidendi Tracy McCray sõnul on "Tenderloini probleemid Tenderloinist putku pannud".
Kindlasti need on seda. Asja muudavad keerulisemaks noortejõugud, kes pesapallikurikad käes kiusavad lapsi kooli viivaid ja sealt toovaid emasid ning lapsehoidjaid, võttes neilt kõik, mis võtta annab.
Kunagises "meeldivas ja peresõbralikus" linnaosas Noe Valley'is toimus eelmisel kuul 11 telefoniröövi. Nende taga on tõenäoliselt üks jõuk, kes ründab just naisi, kes käivad lastel koolis järel.
Üks naine sai hoobi pesapallikurikaga ja teist löödi rusikaga näkku.
Seda on raske uskuda, aga vähem kui kaks aastat tagasi nimetati SF turvalisuselt maailma viieteistkümnendaks linnaks. Tänaseks pole seal turvaline olla mitte kellelgi. San Franciscol on küll "liberaalse [progressistliku/demokraatide] linna" kuulsus, kuid esmalt on see Ameerika Ühendriikide linn. Selle allakäik peaks kurvastama kõiki lugejaid, hoolimata nende poliitilistest eelistustest.
Tõlkis Karol Kallas