JPMorgan Chase'i tegevjuht Jamie Dimon. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide suurim pank JP Morgan Chase teatas 8. oktoobril, et soovib lahendada riigi majanduselus võimutsevad “süsteemsest rassismist” tingitud probleemid ja investeerib selle nimel 30 miljardit dollarit.

Selleks hakkab JPMorgan andma rohkem laene latino- ja mustadele koduostjatele ning seda värvi omanikega väikeettevõtetele, vahendab uudisteagentuur AP.

New Yorkis asuva peakorteriga panga sõnul laenatakse 30 miljardit dollarit laiali järgmise viie aasta jooksul programmide kaudu, mis peaksid suurendama Ladina-Ameerika päritolu ja musta värvi ameeriklastest koduomanike hulka ning panustatakse rohkem raha soodsate rendipindade [Eesti mõistes sotsiaalkorterite] ehitamisse.  

JPMorgan Chase’i juhi Jamie Dimoni sõnul on “süsteemne rassism Ameerika ajaloo traagiline osa. Me saame teha rohkem ja paremini selle nimel, et murda maha süsteemid, mis on edendanud rassismi ja põhjustanud laiaulatusliku majandusliku ebavõrdsuse.”

Pärast George Floydi õnnetut surma lubas JPMOrgan anda programmidele, mis tegelevad rasside vaheliste ebavõrdsuste vähendamisega 1,75 miljardit dollarit. Kuid kuna BLM-laste märatsemised ja rüüstamised on Ameerika suurlinnades jätkunud, leiavad pangad, et vaja on panustada rohkem raha.

Möödunud kuul teatas teine suurpank Citigroup, et panustab “rassilise varandusliku lõhe” sulgemisele Ameerika Ühendriikides üks miljard dollarit, millest 550 miljonit antakse rassivähemustele kodude ostmiseks.

JPMorgani, mille varade väärtus küündib 3,2 triljoni dollarini, sõnul peaks nende 30 miljardit dollarit raha aitama rahastada 40 000 mustade ja latinode perekonna kodulaene, aitama refinantseerida 20 000 musta- ja latinopere kodulaene ja selle abil ehitatakse mustadele ja latinodele juurde 100 000 sotsiaalkorterit. Lisaks laenatakse raha 15 000 mustade ja latinode omanduses olevatele väikeettevõttele.

Ühest miljonist mustast ja latinost kavatsetakse teha pangakliendid avades pangakontoreid piirkondades, kus domineerivad vähemused. Mustad pered on mitu korda suurema tõenäosusega pangatud, mis tähendab, et neil pole pangaarvet.

Toimetas Karol Kallas