Peaminister Kaja Kallas NATO kohtumisel 14. juunil 2021. Foto: Kenzo Tribouillard, AFP/Scanpix

Millal loobub valitsus jäärapäisest ja kõike muud kui teaduspõhisest lähenemisest ning tunnistab, et Covid-19 läbipõdenutele suuremate piirangute seadmine kui vaktsineeritutele on absoluutselt põhjendamatu ja tuleb lõpetada, küsib Objektiivi toimetus juhtkirjas.

Immunoloogia baastõde ütleb, et haiguse läbipõdemisest saadud immuunsus on vaktsineerimisest saadud immuunsuse suhtes ülimuslik – pikemaajalisem, laiahaardelisem ja robustsem. Covid-19 ei ole selles osas erand. Üha kuhjuvad uuringud ja reaalse elu faktid kinnitavad seda järeldust ülevoolavalt ja ühemõtteliselt ehk viisil, mida ei ole võimalik eitada.

Muu hulgas kinnitavad seda järeldust mõne päeva eest avalikustatud Tartu Ülikooli seireuuringu järjekordse etapi tulemused. Nimelt kinnitab seireuuringu juht, professor Ruth Kalda, et kogutud teabe kohaselt on Covid-19 läbipõdenute seas lõpetatud vaktsineerimiskuuriga isikutega võrreldes koroonaviirusega nakatunuid rohkem kui poole vähem – vastavalt 0,3% ja 0,7% valimisse kuulunud isikutest.

Samuti nähtus seireuuringu tulemustest, et kuigi Ida-Virumaa on kaugelt kõige madalama vaktsineeritusega maakond, on seal uute registreeritud nakatumiste määr kõigist maakondadest peaaegu kõige madalam (veelgi madalam on see vaid Hiiumaal) ning Narva haigla koroonaosakond on täiesti tühi, haiglaravi vajavaid patsiente praktiliselt ei ole (vt allpool esile toodud infokaarte). Seireuuringu läbiviijate sõnul selgitab sellist olukorda just läbipõdenute suur hulk Ida-Virumaal.

Samale järeldusele osutab Kuressaare haigla ravijuhi, doktor Edward Laane poolt ajalehele Saarte Hääl antud intervjuus öeldu. „Oleme kahjuks väga raske olukorra ees, kus kevadel vaktsineeritud inimesed haigestuvad ka praegu," ütles doktor Laane ja lisas, et "samas inimesed, kes on läbi põdenud, on immuunsed." Nagu näha, kipub vaktsiinidest saadud immuunsus jääma lühiajaliseks, samas kui läbipõdemisest saadud immuunsus kestab edasi.

Ükski piirang ei saa olla põhiseaduspärane, kui see teenib mitte inimeste tervise kaitsmise, vaid nende vaktsineerima survestamise eesmärki.

Küsimuseks jääb, millal loobub valitsus jäärapäisest ja kõike muud kui teaduspõhisest lähenemisest ning tunnistab, et Covid-19 läbipõdenutele suuremate piirangute seadmine kui vaktsineeritutele on põhjendamatu ja tuleb lõpetada. Just samuti jääb küsimuseks, miks valitsust nõustav teadusnõukoda seda seisukohta välja ei ütle. Igal juhul on selge, et olukord, kus vaktsineeritud saavad koroonapassi 12 kuuks, läbipõdenud aga vaid 6 kuuks ja sedagi vaid juhul, kui nad haigust põdedes fikseerisid selle PCR testiga, lihtsalt mõistusevastane.

Asjade nii olles ei tohiks ka ei armee, politsei, haiglad, hooldekodud, koolid ega ükski teine tööandja Covid-19 läbipõdenud inimestelt töökoha kaotusega ähvardades vaktsineerimist nõuda, sest mitte kelleltki ei või nõuda oma tervisliku seisundi kahjustamist. Kindlasti oleks aga vaktsineerimine sellises olukorras tervisliku seisundi kahjustamine, kuna inimesele süstitaks aineid, millest saadud immuunsus on tõestatult viletsam kui see, mis tal on juba olemas (rääkimata muude riskide võtmisest, mis igal juhul alati vaktsineerimisega kaasnevad).

Kahtlemata kujutab kogu koroonapasside alusel inimeste põhiseaduslike õiguste piiramise ja seeläbi ühiskonna lõhestamise süsteem endast rünnakut vaba ja õiglase ühiskonna aluste vastu ning peab seetõttu kiiresti kaduma. Aga isegi kui see püsib, pole mitte ühtegi ratsionaalset õigustust mitte andmaks koroonapassi inimestele, kes on registreeritult Covid-19 läbipõdenud või kes tõestavad läbipõdemisest saadud immuunsust kas antikehade või rakulist immuunsust mõõtva testiga.

Kui valitsus aga keeldub piirangute kehtestamisel ja säilitamisel arvestamast faktide ja ratsionaalsete argumentidega, siis on selge, et teaduspõhisusega ei ole neil piirangutel mingit pistmist. Ilma teadusliku aluseta kehtestatud piirangud on aga kindlaks märgiks sellest, et Eestis surutakse inimeste põhiseaduslikke õigusi maha viisil, mida ei saa pidada muuks kui diktatuuriks. Ütlematagi on selge, et ükski piirang ei saa olla põhiseaduspärane, kui see teenib mitte inimeste tervise kaitsmise, vaid nende vaktsineerima survestamise eesmärki.

Andmed seisuga 30.09.2021. Allikas: Terviseamet
Andmed seisuga 30.09.2021. Allikas: Terviseamet