Peaminister Jüri Ratas traditsioonilisele abielule põhiseadusliku kaitse andmist ei poolda. Foto: Wikimedia Commons

Peaminister Jüri Ratase sõnul ei ole valitsus hoolimata koalitsioonilepingus sätestatust kujundanud ühtset seisukohta abielu kui mehe ja naise vahelise liidu põhiseadusesse kirjutamiseks. Ratas seda isiklikult vajalikuks ei pea, vahendab ERR.

"Valitsus antud küsimuses ühist seisukohta kujundanud pole. Minu isiklik seisukoht on, et abielu kontseptsiooni sõnastamine perekonnaseaduses on piisav," kirjutas Ratas vastuseks sotsiaaldemokraatide kirjale.

Sotside riigikogu fraktsiooni liikmed Indrek Saar, Jaak Juske, Helmen Kütt, Heljo Pikhof, Katri Raik, Riina Sikkut ja Raimond Kaljulaid saatsid nimelt Ratasele kirjaliku küsimuse rahvahääletuse korraldamise kohta ühe mehe ja ühe naise vahelisele abielule põhiseadusliku kaitse andmise küsimuses.

Ühtlasi küsisid nad, miks soovib valitsus korraldada rahvahääletuse samal päeval kohalike valimistega.

Ratase sõnul on abielu institutsiooni puudutava rahvahääletuse korraldamine kohalike valimistega samal ajal juba koalitsioonilepingus kokku lepitud.

Vajalikud ettevalmistused rahvahääletuse korraldamiseks on veel tegemata

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles 9. juunil ERR-ile, et osapooled on küll valmis koalitsioonilepingus kokku lepitut täitma, aga vajalikud ettevalmistused on selleks praegu veel tegemata.

Vabariigi valimiskomisjoni esimees Oliver Kask märkis rahandusminister Martin Helmele saadetud kirjas, et 2021. aastal kohalike valimiste korraldamiseks samaaegselt rahvahääletusega tuleks ettevalmistustega alustada aga juba sel suvel.

Rahvahääletus on koalitsioonilepingus must-valgel kirjas

Koalitsioonilepingus seisab aga üheselt kirjas, et viiakse "läbi muu riigielu küsimusena rahvahääletus ettepaneku kohta täiendada põhiseadust määratledes abielu mehe ja naise vahelise liiduna" ning et antud riigielu küsimuse hääletus viiakse "läbi 2021. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste ajal".

Ühtlasi on koalitsioonilepingus kokku lepitud, et juhul kui rahvahääletuse tulemus on positiivne, siis võetakse vastu põhiseaduse täiendus, "määratledes abielu mehe ja naise vahelise liiduna".

Kas Ratas taandub ALDE surve ees?

Mullu oktoobris võttis selle rahvahääletuse vastu sõna ka Euroopa Liberaalsete Parteide Ühenduse (ALDE) aseesimees Annelou van Egmond, kes manitses Keskerakonda, et ALDE liikmena peab erakond võtma selles küsimuses selgelt tauniva seisukoha või tagama, et hääletust traditsioonilisele abielule põhiseadusliku kaitse andmiseks ei toimuks.

Tema sõnul oleks abielu määratlemine põhiseaduses mehe ja naise vahelise liiduna "suur samm tagasi" ning abielu määratlus mehe ja naise vahelise liiduna peaks tema arvates jääda Eestis vaid perekonnaseaduse tasandile. Sama seisukohta väljendab nüüd ka Ratas.

Van Egmond rõhutas ühtlasi, et kuna Keskerakond kuulub liberaalsete parteide ühendusse ehk ALDE-sse, siis oodatakse, et erakond hoiaks ka liberaalseid väärtusi.

"Tänasel ALDE kohtumisel öeldi neile ühemõtteliselt, et nad peavad liberaalse perekonna osana tagama, et esiteks see rahvahääletus ei toimuks ja kui toimub, siis võitlema selgelt positiivse tulemuse nimel koos teiste liberaalsete jõududega," manitses van Egmond toona.

Keskerakond pidavat tema sõnul tagama, et valitsuses ei astutaks mingeid tagurlikke samme: "Nüüd, kui nad on valitsuses, ootame, et valitsus ei astuks samme tagasi. On terve rida liberaalseid väärtusi, mida peame Eestis oluliseks ja tahame kaitsta".

Van Egmond väitis toona, et ALDE kavatseb ühtlasi jätkata Keskerakonna monitoorimist, kuna Euroopa liberaalid on tõsiselt mures Eestis ja Keskerakonnas toimuva üle.

Märtsikuiste parlamendivalimiste järel noomis Keskerakonda ja Jüri Ratast ka toonane ALDE esimees Guy Verhofstadt, nõudes Keskerakonna hoidumist koalitsioonist "fašiste meenutava" EKREga.

Vooglaid: kui rahvahääletust ei tule, siis on valitsuse tasandil toimunud reetmine

"Siis, kui järg peaks jõudma EKRE põhiliste valimislubadusteni, mis on ka koalitsioonilepingus kokku lepitud, tuleb välja, et peaminister tegelikult ikkagi ei poolda nende elluviimist. Üllatusmoment paraku puudub," nendib Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimees Varro Vooglaid sotsiaalmeedias.

Palju õnne, hakkab pihta! Siis, kui järg peaks jõudma EKRE põhiliste valimislubadusteni, mis on ka koalitsioonilepingus…

Posted by Varro Vooglaid on Laupäev, 20. juuni 2020

Tema sõnul peaks asjaolu, et Ratas ei poolda abielu mõistele põhiseadusliku kaitse andmist, rääkima väga selget keelt ka neile, kes näevad temas kristlikku poliitikut. "See, kas ühe poliitiku lauanurgal on Piibel või mitte, ei oma mingit tähtsust, kui ta reaalselt ei seisa kristlike väärtuste ja põhimõtete eest."

"Kui seda rahvahääletust ei tule või kui peaminister isiklikult hakkab töötama selle ebaõnnestumise nimel (nagu ta siin juba teeb), siis võib väga selgelt öelda, et valitsuse tasandil on toimunud reetmine," on Vooglaid veendunud.

Talle jääb ühtlasi ka arusaamatuks, miks selle rahvahääletuse ettevalmistamiseks pole juba korraldused tehtud. "Vaja oleks kindlustada, et rahvahääletus saaks välja kuulutatud ja toimuks sõltumata sellest, kas valitsus nii kaua püsib või mitte," toonitab ta.

Toimetas Martin Vaher