Kadri Simson Uruguays rääkismas rohelisest vesinikust, 30.09.2024 Foto: Scanpix

Lahkuva Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson läheb tõenäoliselt tööle Ameerika Ühendriikide suurlinnas New Yorkis asuvasse Columbia ülikooli.

Hillary Clinton on alates 2023. aasta algusest Columbia Ülikooli õppejõud ja selle juures tegutseva mõttekoja Columbia World Projects (Columbia Maailma Projektid) presidendivõimu teadur.

2025. aastal saab Simsonist Columbia ülikooli teadustöötaja ja tema otseseks ülemuseks on Clinton, vahendab Eesti Rahvusringhäälingu uudistekanal.

Väidetavalt läheb Eesti uusliberaalne poliitik Ameerika Ühendriikidesse "talletama tarkusi, mida ta on viimase viie aastaga komisjonis omandanud".

Simson energeetikavolinikuna tähelepanu millegagi ei äratanud, aga ta oli Euroopa Komisjoni liikmesriikide majandust hävitava ja rumala rohepoliitika üks olulisematest jõustajatest.

Hillary Clintoni tegevust Columbia Ülikoolis nimetab isegi pahemäärmuslaste väljaanne Huffington Post "pettumust valmistavaks".

Simson kuulub jätkuvalt Keskerakonda, kuid partei poliitikat ta enam õigeks ei pea. Tõenäoliselt üritab ta kunagi taas sekkuda Eesti poliitikasse.

Clintonitel ja teistel tema sarnastel ühisparteilastel pole Ameerika Ühendriikides kõige paremad päevad. Ameerika Ühendriikide valitsuse juurde asutatakse valitsussektori tõhustamise meeskond, mille juhtide üheks lubaduseks on Twitteri paljastuste laadne süvariigi kuritegude valguse kätte toomine.

Hillary Clintoni pea kohal ripub Liibüa ja täpsemalt Benghazi "kirves". 2012. aasta Liibüa avantüüri käigus jäid Ameerika diplomaadid ja nende kaitsjad Benghazi saatkonda lõksu. Kuigi USA lennukikandjad olid sealsamas lähedal ja rannikulinn Benghazi Itaalia lennuväebaaside ulatuses, riigisekretär Clinton ometigi oma diplomaatidele ja kodanikele õigel ajal islamistide – keda USA ise rahastas ja toetas – vastu abi ei saatnud.

Ameerika Ühendriikides toimusid toona presidendivalmised ning selline operatsioon oleks kahjustanud demokraat Barack Obama tagasivalimise väljavaateid. Benghazis hukkus Ameerika Ühendriikide suursaadik Chris Stevens ja mitu sõjaväelast-ametnikku. Benghazi sündmustest on vändatud film "13 tundi".

Toimetas Karol Kallas