Hiljuti elust lahkunud Kanada arstid. Foto: Rebel News

Varasemalt suhteliselt marginaalse tervisemure – täiskasvanute äkksurma sündroomi – tõttu on viimastel nädalatel elust lahkunud kuus Kanada arsti vanuses 27 kuni 50 eluaastat.

Juuli lõpus heitis hinge 27–aastane McMasteri Lastehaigla arst Candace Nayman, kes kukkus kokku triatloni võistlusel ja hiljem suri, vahendab Rebel News.

Täieskasvanute äkksurma sündroom (Sudden Adult Death Syndrome; SADS), mis avastati alles peale Covid-19 vaktsiinide massilist inimestele peale sundimist, on viimastel kuudel pälvinud ohtralt tähelepanu

27. juulil üllitas Ontario raviasutuste võrgustik Trillium Health Partners (THP) avalduse, milles teatati kurvastusega, et äkiliselt on surnud kolm nende raviarsti: Dr. Jakub Sawicki, Dr. Stephen McKenzie ja Dr. Lorne Segall.

49-aastane Segall surma põhjuseks on järelhüüdes ära märgitud kopsuvähk, millega ta pidas aasta aega võitlust. Ta on ka ainus, kelle elust lahkumise põhjusena on ära märgitud varasem terviseprobleem. 

THP keeldub ülejäänud kahe arsti surmade põhjuseid avalikustamast.

16. juulil heitis hinge olümpiapurjesportlasest ja maratonijooksjast 50-aastane arst Paul Hannam, keda tabas jooksmise ajal "äkiline südamerike". 

23. juulil suri "ootamatult" Saskatchewani provintsi Melville'i linna 44-aastane arst Shahriar Jalali Mazlouman.

Terviseasutused kinnitavad, et surmadel pole mitte midagi tegemist asjaoluga, et arstid pidid mõned päevad-nädala varem kohustuslikus korras tegema Covid-19 vaktsiini võimendussüsti.

Täiskasvanute äsurma sündroomi seostatakse pea alati südame arütmia äkksurma sündroomiga (Sudden arrhythmic death syndrome; SADS).  Ühendkuningriigi SADSi teabelehel väidetakse, et see puudutab riigis aastas ligikaudu 500 inimest. Inglismaal ja Walesis on viimase kolme kuu jooksul registreeritud 10 153 liigsurma, mis pole tingitud Covid-19st. Inglismaal on vaktsineeritud 75 ja Walesis 78 protsenti rahvastikust. Eestis oli 2021. aastal 2669 liigsurma ja Covid-19 vastu vaktsineerimisega alustati 2020. aasta lõpupäevadel.

Toimetas Karol Kallas