Reformierakonna esinaise Kaja Kallase toetus peaministrina on langenud rekordmadalale. Foto: Scanpix

Turu-uuringute AS-ilt tellitud uuring valimisõiguslike kodanike peaministrieelistuste kohta näitab, et Reformierakonna esinaise Kaja Kallase toetus peaministrina on langenud rekordmadalale ehk kõigest 10 protsendini, mis on umbes poole madalam kui kolm kuud tagasi. Esikohal on Keskerakonna esimees Jüri Ratas, keda toetab 29% valimisealisi kodanikke. EKRE esimees Martin Helme on aga 14% toetusega teine, vahendab Eesti Päevaleht.

Uuringu kohaselt on kolmandal kohal erakonna Eesti 200 juht Kristina Kallas 12% toetusega. Võrreldes detsembriga on Kristina Kallas kasvatanud oma toetust 3% võrra ja kordab seega oma senist parimat tulemust.

Martin Helme toetus on 2% suurem kui detsembrikuus ja selle näitajaga kordab Helme oma head oktoobrikuist tulemust. Ratase toetus sarnaneb detsembrikuu tulemusega, kui teda eelistas protsent vähem valijaid. Kallase toetuse kukkumine on aga väljapaistev: võrreldes detsembri-novembrikuise perioodiga on seda 6% vähem.

Varasemalt on pälvinud Jüri Ratas ja Kaja Kallas kahepeale vähemalt poolte vastajate poolehoiu ning teistele parteijuhtidele on jäänud oluliselt väiksemad toetusprotsendid. Ratast, kes oli pikalt kahe valitsuse eesotsas, on enamasti rohkem toetatud. Kuid on ka olnud ajajärke, kui esikohal on olnud Reformierakonna liider. Kuni siiamaani pole keegi teine suutnud sellesse kahevõitlusse sekkuda.

Juba eelmise kahe kuu toetusnäitaja oli Kallasel Eesti Päevalehe aastatepikkuse igakuise küsitluse väikseim. Nüüdne kahanemine tähendab, et ka sellest kehvast rekordist suutis peaminister veel nõrgema tulemuse saavutada.

Kaja Kallase jaanuarikuine 10% toetusnäitaja tähendab seda, et esimest korda on uuringu tulemustes pjedestaalikohad parteijuhtide vahel põhjalikult ümber jagatud.

Peaminister Kaja Kallase leiab nüüd jaanuaris selles pingereas alles neljandalt kohalt. Praegu edestab ta oma toetusega ainult kahte riigikogu pisierakonna juhti: Isamaa juhti Helir-Valdor Seedrit ja peagi ametist lahkuvat sotsiaaldemokraatide esimeest Indrek Saart, mõlema toetus on umbes 3%.

Reformierakonna liidri toetuse enneolematu kahanemise põhjust ei ole uuringu läbiviijate sõnul raske arvata. „Terve jaanuarikuu on teravalt meedias üleval olnud kõrgete energiahindade probleem, mis on mõjutanud ka peaministri tulemust selles uuringus," seletas küsitluse teinud Turu-uuringute AS-i uuringujuht Karin Reivart.

Reformierakonna valijatest toetab uuringu kohaselt Kaja Kallast peaministrina ainult 54%. Eelmise aasta lõpus oli vastav näitaja 67%. Varasemalt on Reformi- ja Keskerakonna juhte pidanud parimaks peaministrikandidaadiks umbes 75-80% oma partei valijatest.

Toimetas Martin Vaher