Kaja Kallas. Foto: Scanpix

"Rohepöördega saavutame Venemaa energiakandjatest sõltumatuse ning katame ise oma energiavajaduse keskkonda hoides. Rohepööre on vastus kallile fossiilsele energiale," tõdes Kaja Kallas kohtumisel Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga.

Peaminister Kaja Kallas kohtus Brüsselis Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga, kellega arutati „Eesmärk 55" kliimaeesmärkide saavutamist ning Ukrainaga seonduvaid teemasid.

„Rohepööre peab olema inimeste rohepööre. Kliimaeesmärkide saavutamine on väga suure mõjuga muutus, sest oleme endale eesmärgiks võtnud saavutada kliimaneutraalsus ja energiasõltumatus," sõnas peaminister Kaja Kallas pärast Ursula von der Leyeniga kohtumist. Eesmärgid peavad olema saavutamiseks aga realistlikud ja jõukohased kõigile, märkis Kallas.

„Kliimaeesmärkide saavutamine ja rohepööre on pikaajaline protsess, kuid kõige käegakatsutavam sellest saab olema energiavaldkonnas: saavutame Venemaa energiakandjatest sõltumatuse ning katame ise oma energiavajaduse keskkonda hoides. Rohepööre on vastus kallile fossiilsele energiale," lisas peaminister. Kohtumisel arutati „Eesmärk 55" alaeesmärkide saavutamist, täpsemalt metsandus-, merendus- ja maanteetranspordi sektoritele konkurentsivõimeliste tingimuste tagamist.

Kallas ning von der Leyen arutasid ka Ukrainaga seonduvat. „Ukraina võitleb euroopalike väärtuste ja Euroopasse kuulumise nimel. Peame andma Ukrainale selge lootuse saada Euroopa Liidu kandidaatriigiks," sõnas peaminister.

"Venemaa ei tohi arvata, et agressioon tasub end ära. Selleks peame liikuma edasi ka sanktsioonidega, mis sõja hinda Venemaa jaoks veelgi suurendaks. Kuniks Ukraina pole sõda võitnud, pole me teinud piisavalt," märkis Kallas.

Lisaks arutati, kuidas toetada Ukraina sõjapõgenikke vastuvõtvaid riike nii vastuvõtukulude katmisel kui ka pikaajaliste kulude kandmisel näiteks tervishoius ja hariduses.

Toimetas Markus Järvi