Foto: bigstockphoto.com

Moodustatav Reformierakonna, Eesti 200 ja sotside valitsus leppis koalitsioonileppes kokku, et tõstetakse mitmeid makse ja kaotatakse maksusoodustusi. Näiteks tõusevad tulu- ja käibemaks kahe protsendipunkti võrra ning kehtestatakse ka automaks. Ilmselt kerkivad ka aktsiisid. Samas langeb aga kõrgemapalgaliste tulumaksu koormus.

Reformierakonna rahandusministri kandidaat Mart Võrklaev kinnitas, et uus koalitsioonilepe näeb ette käibe- ja tulumaksu tõusu kahe protsendipunkti võrra. Seejuures kehtestatakse käibemaksu tõus 2024. aasta esimesel päeval ning füüsilise isiku tulumaks 2025. aasta esimesel päeval.

Võrklaev lisas, et praeguse hinnangu kohaselt tõusevad ka alkoholi- ja tubakaaktsiis viis protsenti aastas.

Käibemaksuerisustest kaob aga alates 2025. aasta 1. jaanuarist ära majutusasutuste käibemaksu erisus. See tähendab, et majutusasutused hakkavad senise 9 protsendi asemel maksma 22 protsendilist käibemaksu. Selle määraga ollakse Euroopa Liidus Taani järel teisel kohal – seal on majutusasutuste käibemaks 25 protsenti. Võrdluseks, Soomes on see aga vaid 10 protsenti.

Samas hakkavad väiksemat tulumaksu maksma 1200 kuni 2100 eurot teenivad inimesed, kelle tulumaksumäär langeb praeguselt 34 protsendilt 22 protsendi peale. Tulumaksuvaba miinimum tõuseb aga seniselt 654 eurolt 700 euroni.

Uutest maksudest kehtestatakse 2024. aasta 1. juulist aga ka automaks. Selle maksu suurus selgub aga täiendavate analüüside käigus.

"Selle põhikriteerium saab olema CO2 heitmed, ehk väiksemad ja ökonoomsemad autod hakkavad maksma seda vähem, keskmised natuke rohkem ja suured, saastavamad veel rohkem," sõnas Võrklaev. Ta lisas, et luksuslikumate elektriautode omanikud hakkavad maksma väärtuse põhjal.

"Üks selle valitsuse prioriteetidest on rohereform, ehk me peame tegema maksutõuse ja suunama ühiskonda vähem saastama," teatas Võrklaev täiendavalt.

Sotside esimees Lauri Läänemets kommenteeris, et eelkõige soovitakse kõrgemalt maksustada kallimaid ja luksuslikemaid autosid:

"Vähemalt minu [erakonna] esimeheks oleku ajal, aga automaksu koha pealt me leppisime kokku selle, et need, kes on nii-öelda vaesemad, kellel on vanemad ja kehvemad autod, pigem maapiirkonna elanikud, et neile tuleb mingi koefitsient. Neid me nii palju ei maksustaks. Pigem me näeks seda, et mida jõukam, mida luksulikum, seda rohkem on mõttekas seal pigem pingutada."

Samuti on koalitsioonilepingusse kirjutatud kavatsus maksustada pakendite ja plasti kasutamist eesmärgiga vähendada pakendijäätmete teket. Üle vaadatakse ka keskkonna- ja ressursitasud ning maksustatakse raadamine ehk metsade hävitamine, et kasutada maad muuks otstarbeks.

Suurendada kavatsetakse ka hasartmängudest riigile laekuvat maksutulu.

Lisaks antakse kohalikele omavalitsustele võimalus kehtestada kohalikke makse.

Ühtlasi on kavas kaotada täiendav maksuvaba tulu laste, abikaasa ning eluasemelaenu intresside eest alates 2024. aastast.

Toimetas Martin Vaher