Foto: dyingwithdignity.ca

Kanada abistatud enesetapu tööstuses kesksel kohal olev vabaühendus Dying With Dignity leiab, et enda ära tapmise võimalus peaks laienema ka "küpsetele alaealistele".

Dying With Dignity (DWD; väärikalt suremine) tegeleb nii enesetapu propaganda kui -võimaluste ja ulatuse laiendamisega. "Küpsetele alaealistele" on ühendus seadustatud enesetapuvõimalust taotlenud alates 2022. aasta kevadest. 

Meditsiiniteaduses selgitatakse "küpse alaealise" (mature minor) mõistet: ""Küpse alaealise õpetus"  on tavaõiguse reegel, millega lubatakse küpsel teismelisel langetada tervishoiuteenuste saamise või neist keeldumise osas ise otsuseid." See puudutab noori, kes on vähemalt 14-aastased.

DWD kirjutab "küpsete alaealiste" enesetapu kohta:

"Kui kehtestatud on nõuetekohased tagatised, peaks küpsetel alaealistel olema võimalus valida MAID.

Kanada seadused nõuavad suremise meditsiinilise abi (medical assistance in dying; MAID) puhul, et teenuse taotlejad peavad olema 18 aasta vanused või vanemad. Paljudes võimkondades on küpsetel täiskasvanutel juba täna õigus langetada oma tervishoiu osas olulisi otsuseid. Selle hulka kuulub õigus nõustuda elupäästva raviga või sellest keelduda. Dying With Dignity Canada leiab, et koos abikõlblikkuse mõõdikute ja turvameetmete kehtestamisega peaks küpsetel alaealistel olema õigus valida MAID.

Uuringufirma IPSOS 2023. aastal läbi viidud küsitlus näitab, et 71 protsenti Kanada inimestest toetab küpsete täiskasvanute õigust, juhul kui kõik seadustest tulenevad nõuded on täidetud, nõuda ja kaaluda MAID-i."

Pilt: ​​dyingwithdignity.ca ekraanitõmmis

DWD igapäevategevust korraldab viieteistkümnest inimesest koosnev meeskond, kellest ainult kaks on mehed. Kõigi meeskonnaliikmete juures on ära märgitud progressismi sooideoloogia nõutud soolised asesõnad.

Väärikalt suremist utsitava vabaühenduse tegevust on toetanud nii üle 8000 eraisiku kui sadakond sihtasutust, fondi ja ettevõtet, mille hulgast leiab rõivatootja Canada Goose, ravimiettevõtte Pfizer, Google'i ja Kanada suurima varahaldusfirma Mackenzie Investments.

Kanada valitsus soovis laiendada MAID-i "teenuseid" ka vaimuhaigetele inimestele, kuid jaanuari lõpus otsustati näiteks depressioonis inimeste enesetapuabi edasi lükata, kuna selleks pole hetkel piisavalt meditsiinipersonali. 

Eestis võivad "piisavalt küpsed" alaealised pöörduda ilma vanemate nõusolekuta psühhiaatri poole. Karmen Joller lubas Covidi ajal koolides kõik õpilased ära süstida ja seda hoolimata vanemate vastuseisust või nõusolekust.

Toimetas Karol Kallas