Kanada ühe suurima väljaande peakontor The Globe And Mail Centre Foto: First Gulf

Käesoleva aasta alguses võeti Kanadas vastu seadus, mille alusel peavad suured internetiplatvormid maksma Kanada uudistetööstusele sotsiaalvõrkudes jagatud sisu eest tasu. Facebooki ja Instagrami omanik otsustas lõpetada ära igasuguste uudiste näitamise.

Facebooki ja Instagrami omanikettevõte Meta katsetas uudistevabadust väikese grupi nimetatud sotsiaalvõrkude Kanada kasutajate peal ja on tänaseks valmis uudistest vabastama kõik FB ja Instagrami kasutajad, vahendab True North.

Meta Canada avaliku poliitika juht Rachel Curran selgitab: "Me anname miljonitele kanadalastele ja Kanada ettevõtetele, kes kasutavad meie platvorme, selguse huvides teada, et me alustasime Kanadas uudiste kättesaadavuse alatiseks lõpetamise protsessiga." 

Kui piirangud paika saavad, siis pole kanadalastel sotsiaalmeedias enam võimalik jagada meediaorganisatsioonide toodetud sisu ja seda nii Kanadas sees kui välismaal. Samuti kaovad platvormidelt kõik ajakirjanduse toodetud uudislood, neile osutavad viibad ja videod.

Väljaspool Kanadat elavaid inimesi keeld ei puuduta.

Paljud meediaettevõtted ja Kanada föderaalvalitsus on lõpetanud Meta otsuse peale sealt reklaami ostmise.

Kanada võttis käesoleva aasta alguses vastu ilmavõrgu uudiste seaduse (Online News Act), millega nõutakse nii Metalt kui teistelt internetiplatvormidelt, et need maksaksid kasutajate jagatud ajakirjanduse sisu eest Kanada meediaorganisatsioonidele kompensatsiooni.

"Me oleme mitmeid kuid avalikkust teavitanud oma murede osas, mis meil on tekkinud seoses ilmavõrgu uudiste seadusega. Selle aluseks on väär eeldus, nagu Meta saaks ebaõiglaselt tulu sisu pealt, mida meie platvormidel jagatakse. Tõde on hoopis vastupidine. Ajakirjandusväljaanded jagavad oma sisu Facebookis ja Instagramis vabatahtlikult eesmärgiga suurendada oma tarbijaskonda ning see aitab neil tulu teenida. Samamoodi me teame, et inimesed, kes kasutavad meie platvorme, ei tule meie juurde uudiste pärast," põhjendas Meta otsust Curran.

Justin Trudeau valitsuse sõnul aitab ilmavõrguuudiste seadus luua võrdsemad tingimused rahaliselt koomale tõmbuvale uudistetööstusele ja ilmavõrgu reklaamiplatvormidele.

Kanada valitsuse sõnul on alates 2008. aastast Kanadas suletud pea 500 meediaväljaannet. Vaatamata valitsuse suurtele toetustele on Kanada korporatiivsed ajakirjandusväljaanded vallandanud viimastel aastatel kakskümmend tuhat ajakirjanikku.

Curran avaldas lootust, et tulevikus muudab Kanada valitsus seaduse ära.

Ilmavõrgu uudiste seadus jõustub täies mahus 2023. aasta lõpus.

Toimetas Karol Kallas