EKRE esimees Martin Helme. Foto: riigikogu fotoarhiiv

Peaminister Kallas, siseminister Jaani ja PPA peadirektor Vaher on süstemaatiliselt ja nüüdseks nädalate kaupa avalikkusele ja riigikogule valetanud. Valetanud, nagu oleks olnud paber, mis hoiatas sisuliselt riigipöörde eest ja selle tõttu oli vaja jõudu kasutada. Sellist paberit ei ole. See oht mõeldi välja tagantjärgi, et oma ebaseaduslikku jõudemonstratsiooni ja võimu kuritarvitamist õigustada, avaldab EKRE esimees Martin Helme Facebookis kaitsepolitsei ohuhinnangu pähe esitatud taustamemo lugenuna. 

Allolevas on Helme postituse toodud ära tervikuna:

Kolmapäevases riigikogu infotunnis sai veelkord kinnitust, et meile on süstemaatiliselt ja küüniliselt valetatud seoses politsei ülereageerimisega aprilli alguses toimunud meeleavaldustega. Nii peaminister Kallas, siseminister Jaani kui politsei peadirektor Vaher esinesid nii avalikkusele kui meie fraktsioonile korduvate väidetega, nagu oleks tulnud koerad ja eriüksuslased tänavale saata, kuna kapo ohuhinnang ja/või terviseameti ohuhinnang seda nõudsid.

Oleme nüüdseks saanud lugeda nii kapo kui terviseameti ohuhinnanguid ja need dokumendid küll midagi taolist ei kinnita. Täpsustuse huvides tuleb lisada, et kapo niinimetatud ohuhinnang oli tegelikult tavaline taustamemo, mis kirjutati, kui meeleavaldused olid juba mõned päevad kestnud. Selle sisu ei ole midagi müstilist või erilist, ülevaade olukorrast ja mõningane taustainfo. 

Tegelikult puudub vajadus seda dokumenti riigisaladuse templi alla panna, sest seal ei ole midagi, mis paljastaks kas nende töömeetodeid, allikaid või oleks julgeoleku seisukohalt tundliku sisuga. Aga salastamishullus on meie riigis juba pikemalt probleem olnud. Nii või teisiti ei ole dokumendis mingeid viiteid ohule põhiseadusliku korra vastu ega sellele, nagu oleks meeleavalduste korraldamise taga Kreml. 

Terviseameti ohuhinnang, mis samuti punase templi all, ehki kraadi võrra vähem kangema, ei anna samuti mitte mingit alust rääkida, nagu oleks just selle hinnangu tõttu olnud vaja kasutada tänaval rahumeelsete meeleavaldajate vastu jõudu. Ometi jätkas Kaja Kallas ka sel nädalal sama vale korrutamist, nagu oleks politsei talitanud õigesti, sest neil oli selleks alus.

Peaminister Kallas, siseminister Jaani ja PPA peadirektor Vaher on süstemaatiliselt ja nüüdseks nädalate kaupa avalikkusele ja riigikogule valetanud. Valetanud, nagu oleks olnud paber, mis hoiatas sisuliselt riigipöörde eest ja selle tõttu oli vaja jõudu kasutada. Sellist paberit ei ole. See oht mõeldi välja tagantjärgi, et oma ebaseaduslikku jõudemonstratsiooni ja võimu kuritarvitamist õigustada. 

Ükski neist ei saa oma ametis jätkata. Ei saa, sest nad on valetanud ja sellega kahjustanud enda ja oma ameti usaldusväärsust. Ei saa, sest nad kuritarvitasid võimu ja tegid seda kas rumalusest või karistamatuse tunde tõttu. Neil võibki karistamatuse osas olla olnud õigus. 

Praegu ei paista kuigi paljusid ei meedia ega poliitikas häirivat selline jultunud võimu kuritarvitus ega valetamine. Mis me siis imestame poliitilise kultuuri tasemest või sellest, et lõhe rahva ja võimu vahel käriseb üha laiemaks. Mis me siis imestame, et meeleolud rahva hulgas on sellised, nagu me nägime kuu aja eest. 

Vaher peab lahkuma! Jaani peab lahkuma! Kallas peab lahkuma!

Toimetas Markus Järvi