Vardas grillitud põrsas. Foto Flickr.com

Norra moslemid nõuavad integratsiooniministri Sylvi Listhaugi tagasiastumist, kelle sõnutsi tuleb immigrantidel kohaneda kohaliku kultuuriga ehk sealiha, alkoholi ja katmata palgega.

"Ma arvan, et need, kes tulevad meie maale, peavad kohanema meie ühiskonnaga. Siin me sööme sealiha, tarbime alkoholi ja näitame oma nägu. Te peate järgima väärtusi, seadusi ja reegleid, mis olid Norras enne teie tulekut," vahendab The Local ministri Facebooki-postitust, mis meeldis kümnetele tuhandetele. Tegemist on konservatiivse Progressiparei ministriga.

Kriminoloog Omar Gilani Syed küsis selle peale ajalehes Aftenposten, kas "Listhaug ei peaks kaaluma oma ametikohalt lahkumist?" Syed süüdistas ministrit "populismis" ja "võimalikult suure häältesaagi" jahtimises.

Leiborist Zaineb Al-Samarai pani aga Listhaugile süüks, et too üritab teadlikult lüüa kiilu moslemitest immigrantide ja ülejäänud Norra ühiskonna vahele. "Kui sa oled integratsiooniminister, pead sa hakkama integreerima," kirjutas moslem ajalehes Dagbladet. "Ära hirmuta ega eralda inimesi."

Viimasel nädalal on Norra valitsus moslemeid karmilt manitsenud. Peaministri Erna Solbergi sõnutsi ei võtaks ta isklikult tööle inimest, kes oma nägu islamirätiga varjab.

"Ei, te ei saaks ilmselt tööd ei minu ega paljude teiste juures, kui te hijabi kannate," ütles Solberg teisipäeval.

Rahandusminister Siv Jensen süüdistas aga kolmapäeval mosleminaisi selles, et nood kannavad näokatet pelgalt provotseerimiseks. "Ma usun, et kes seda kanda otsustavad, tahavad provotseerida," ütles minister. "Ma leian, et targem oleks kasutada oma aega ja energiat selleks, et Norra ühiskonnaga kohanduda."

Ta lisas: "Ma usun, et meil peab olema võimalik inimestele otsa vaadata, kui me koos töötame."