Extinction Rebellioni meeleavaldus loosungiga "Kliimavõitlus on klassivõitlus". Foto: Scanpix

Kliimaaktivistide liikumise Extinction Rebellion asutajaliige Stuart Basden on kirjutanud essee, milles selgitab, et liikumine pole tegelikult suunatud kliimaprobleemidega tegelemisele, vaid tahab lõpetada nende põhjuseks olevad toksilise Euroopa tsivilisatsiooni luulud, nende hulgas ideed valge rassi ülevusest, patriarhaadist ja heteronormatiivsusest.

„[K]liimakriis on toksilise süsteemi sümptom, mis on nakatanud viisid, kuidas me suhestume üksteisse kui inimestesse ja kogu elusloodusesse. See tuli esile kui Euroopa tsivilisatsiooni levitati üle maakera julmuse ja vägivalla teel (eriti) viimase 600 aasta kolonialismi jooksul, kuigi nakkuse juured ulatuvad palju kaugemale,“ kirjutab Basden jaanuaris leheküljel avaldatud kirjatükis.

Basdeni ajalookujutluses levitasid eurooplased „oma toksilisust üle maailma, viies piinamisi, tapatalguid ja kannatusi ilmamaa äärteni“, seejuures kehtestasid „euro-ameeriklased vägivaldselt ohtlikud luulud, millega nad õigustasid ekspluateerimist ja kindlustasid meie üleoleku“.

Nende luulude seast toob ta esile valge rassi ülimuslikkuse, patriarhaadi, eurotsentrismi, heteronormatiivsuse ja klassihierarhia. Exinction Rebellioni ülesanne on need luulud lõpetada. Keskenduda sümptomiks olevale kliimakriisile neile toksilistele luuludele kui põhjustajatele tähelepanu pööramata on „rassistlik ja seksistlik eituse vorm“.

Heteronormatiivsus tähendab arusaama, mille järgi on heteroseksuaalsus normaalne ja teistsugused orientatsioonid hälbelised. Extinction Rebellioni soovil selle “luulu” lõpetamine tähendaks tunnistamist, et mehe-naise vaheline seksuaalsus on vaid üks paljude seksuaalsuse vormide seast ning on nendega samaväärne.

Basden mainib, et on asunud ärgitama oma perekonnaliikmeid maksma reparatsioone sama perekonnanimega mustanahalistele Ameerikas, kes võivad olla tema esivanemate peetud orjade järeltulijad.

Lõpuks kutsub ta korrale aktiviste, kes olid nimetanud liikumist avalikkuses kliimaliikumiseks ja rõhutab, et asi pole kliimas ega isegi mitte kliimaõigluses ja seda ei tohi selleks taandada.

„Me oleme Mäss. Me mässame, et esile tuua ja tervendada hullust, mis meid väljasuremisele viib,“ kirjutab ta viimaks.

Toimetas Oto Tuul

Mida kliimastreikijad tegelikult nõuavad? Arbuuside tehnoloogiavaenulik revolutsioon